Geriİyi Yaşam Yeterince deneyiminiz yoksa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeterince deneyiminiz yoksa

"Alışkın olduğumuz kısır döngü; iş deneyimi kazanmak istiyorsunuz, fakat bütün işlerde deneyim gerektiği için iş bulamıyorsunuz. Hemen moralinizi bozmayın, yine de elinizden geleni yaparak iyi bir fırsat yakalayabilirsiniz. Dikkat çekici bir özgeçmiş yazmak için önerilerimizi okuyun."

Özgeçmişiniz için doğru formatı seçin

Başlangıç seviyesindeki adaylar için en uygun olanlar işlevsel ve karma özgeçmişlerdir. İş geçmişinizi öne çıkaran kronolojik özgeçmişlerden uzak durun.

İşlevsel özgeçmişlerde daha önce çalıştığınız işleri geri plana atarak işle ilgili becerileriniz üzerinde durabilirsiniz. Bu formatta, işe alındığınız ve işten çıktığınız tarihleri sıralamak yerine yeteneklerinizi vurgulayan kategoriler kullanılır. Örneğin aradığınız konum sekreterlikse fakat bu alanda hiç deneyiminiz yoksa "Bilgisayar becerisi" "İnsan ilişkileri" ve "Ofis yönetimi" gibi kategoriler kullanabilirsiniz. "Ofis yönetimi" bölümünde, evdeki ofisinizi idare etmeyle ilgili yeteneklerinizden söz edebilirsiniz.

Karma özgeçmiş ise, en sonunda Profesyonel Nitelikler bölümü bulunan bir kronolojik özgeçmiştir. Bu bölümde, aradığınız işle ilgili özellikleriniz vurgulanır. Özgeçmişinizdeki bölümleri sahip olduğunuz özelliklere uygun bir biçimde sıralayın. Çalışma geçmişinizden önce Eğitim, Beceriler, Gönüllü Çalışmalar vb gibi başka kategoriler koyun.

Şirkete sunabileceğiniz özelliklerinizi değerlendirin

Yeterince iş deneyiminiz olmayabilir, fakat bu eksiğinizi motivasyonunuzla kapatabilirsiniz. Kendinizi sizi işe alacak müdürün yerine koyun. Şu soruyu sorun: "Daha çok deneyimi olan 100 kişi varken neden bu adayı alayım işe?"

Özgeçmişinizi gözden geçirmeden önce başvurduğunuz iş hakkında bilgi edinin ve iş tanımlarını okuyun. Ne gibi özellikler aranıyor? İş deneyimindeki eksiklikleri telafi edecek niteliklere sahip misiniz? Staj yaptınız mı? İşveren işe sizi alırsa ne kârı olacak?

Mülakata seçilmeniz için beş iyi sebep düşünün. Böylece rakipleriniz arasında bir adım öne çıkmanızı sağlarsınız.

Özgeçmişinizde eşsiz özelliklerinizi anlatın

İşlevsel ya da karma, hangi formatı seçerseniz seçin özgeçmişinizin içeriği işvereni size bir şans vermeye ikna edebilmeli. Özgeçmişinizi yazarken bu başlıkları kullanabilirsiniz.

Deneyim: Yarı zamanlı işler, geçici işler, gönüllü çalışmalar ve işle ilgili hobiler de deneyim sayılır. İş bitirici bir eleman olduğunuzu göstermek için çalıştığınız kuruma sağladığınız katkıları ve elde ettiğiniz başarıları anlatın.

Başlıca beceriler ve yetenekler: Yabancı dil, teknik beceriler, organizasyon yeteneği, insan ilişkileri, yazılı olarak kendini ifade etmede yetkinlik, yaratıcı problem çözme, araştırma yeteneği, müşteri ilişkileri, yeni kavramları çabuk öğrenme, bağımsız veya ekip halinde çalışabilme, liderlik potansiyeli gibi şirket için değerli olabilecek özelliklerinizi belirtin.

Öğrenciler ve Yeni Mezunlar: Kariyer hedefinizle ilgili aldığınız dersler, yaptığınız projeler, stajlar ve müfredat dışı faaliyetleri anlatın.

Diğer koşullar: Gece vardiyasına kalabilecekseniz, düşük maaşla çalışmayı kabul edecekseniz veya kendinizi geliştirmek için masraflarını kendiniz karşılayarak kurslara katılacaksanız özgeçmişinizde veya ön mektubunuzda belirtin. Bu koşullar şansınızı artıracaktır.

Kaynak: yenibir.com