GeriKadın Sağlığı Yediğiniz besinler ne işe yarıyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yediğiniz besinler ne işe yarıyor?

Yediğiniz besinler ne işe yarıyor?

"Çoğumuz tükettiğimiz besinlerin ne içerdiğini, bize faydalarını bilmiyoruz. Doğada bulunan bütün besinler içeriğine göre farklı sınıflanıyor..."

Et grubu

Peynir, yumurta, tavuk, balık, dana eti vb. İyi kaliteli (vücutta doku yapımı için kullanılan) protein ve hayvansal yağ kaynağı olmakla birlikte, yapısında karbonhidrat bulundurmaz. Demir, çinko ve B grubu vitaminleri bakımından zengindir.

Yediğiniz besinler ne işe yarıyor

Süt grubu

Bu gruptaki besinler (Süt, yoğurt, ayran) protein, kalsiyum ve B2 vitamini açısından zengindir. Diğer besin grupları ile karşılaştırıldığında karbonhidrat, yağ ve proteini en dengeli içeren besin grubudur.

Ekmek grubu

Tahıllar, kurubaklagiller, kestane, patates vb.Temel enerji kaynağıdır. Nişasta ve bitkisel protein içeren gruptur. Yapılarında yağ bulundurmazlar. Bazı türlerinde (Kurubaklagiller, bulgur vb. tahıllar) posa, B vitaminleri ve mineral oranları diğerlerinden yüksektir.

Yediğiniz besinler ne işe yarıyor

Sebze grubu

Domates, marul, taze fasulye, havuç vb. Temel besin öğesi karbonhidrat olmakla birlikte bitkisel protein çok azdır. Yağ içermezler. Posa, mineraller ve A, C vitaminleri açısından zengindir.

Meyve grubu

Muz, karpuz, üzüm, elma vb. Karbonhidrat, posa ve C vitamini kaynağıdır.

Yediğiniz besinler ne işe yarıyor

Yağ grubu

Zeytinyağı ve diğer bitkisel sıvı yağlar, zeytin, fıstık vb. Bitkisel yağ kaynağıdır. Yüksek enerji sağlarlar.