GeriTarkan Güveloğlu ‘Alkali Su’ Diye Size Satılan Nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Alkali Su’ Diye Size Satılan Nedir?

‘Alkali Su’ Diye Size Satılan Nedir?

"Maydanoz, enginar, kereviz karaciğer dostu olan, vücuttan artık maddelerin atılmasını hızlandıran, karaciğeri temizleyen sebzelerdir. Haftada 1 defa da ormanlık alanlarda uzun yürüyüşler yaparak, mis gibi temiz hava soluyarak, taze meyveler, sebzeler tüketerek detox'un en güzelini yapmış olursunuz. "İlla ki alkali su içeceğim" derseniz, internetten reklamlarla abartılmış ürünleri almayın. 2 litre suya 1 çay kaşığı karbonat karıştırıp içebilirsiniz. ‘Alkali su’ diye size satılan şey budur."

Bir detox modasıdır gidiyor! Detox nedir? Her ne kadar zayıflama odaklı ürünlerin satışı için dile getirilen bir şey olsa da detox bir zayıflama yöntemi değildir. Detox vücudumuzdaki zararlı maddeleri, toksinleri atmak, uzaklaştırmak demektir. Günlük yediğimiz gıdalara dikkat etmeden, yeterli oksijen solumadan, hareket etmeden bir hap içeyim, 2 liralık maliyeti olan alkali su içeren ürünlere bir sürü paralar döküp içeyim ya da 2-3 bitki çayını karıştırıp içeyim detox olup kurtulayım düşüncesi sizce mantıklı mıdır? İlla ki alkali su içeceğim derseniz internetten reklamlarla abartılmış ürünler almayın. 2 lt suya 1 çay kaşığı karbonat karıştırıp içebilirsiniz. Alkali su diye satılan şey budur.

‘Alkali Su’ Diye Size Satılan Nedir

İLK HEDEF SU

Detox olayını kafanızda büyütmeyin, psikolojinizi bozmayın, paranızı boşa harcamayın. Amerikada bazı kliniklerde detox takıntılı bazı insanlara 500 dolara tuzlu su içeren serumların takıldığını bile duymaktayız, görmekteyiz. Vücudumuz zaten içtiğimiz suyla, yediğimiz maydanozla, salatayla bile her gün detox yapıyor. Fakat çok kötü bir beslenme tarzınız var ise, sigara, alkol kullanıyor, sürekli kızartma, kırmızı et, salam, sosis, sucuk, karbonhidrat, şeker, glikoz tarzı besleniyorsanız detox olayına biraz daha özen gösterebilirsiniz. En başta yeterli su içebilirsiniz.Günde 1 defa bulunduğunuz mevsimin karışık sebzelerinden yapılmış çorba içebilirsiniz. Maydanoz, kereviz, enginar tüketimini artırabilirsiniz. Sirkeli, limonlu, maydanozlu, sızma zeytinyağlı salatanızı masanızdan eksik etmeyebilirsiniz. Haftada 1 defa ormanlık alanlarda uzun yürüyüşler yaparak, mis gibi temiz hava soluyarak, taze meyveler, sebzeler tüketerek detox'un en güzelini yapmış olursunuz.

‘Alkali Su’ Diye Size Satılan Nedir

ARI POLENİ DETOX ETKİSİ YAPIYOR

Maydanoz, enginar, kereviz karaciğer dostu olan, vücuttan artık maddelerin atılmasını hızlandıran, karaciğeri temizleyen sebzelerdir.
Yeşil elma, avakado ve salatalık da detox etki yapan yiyecekelrdendir. Günde 1 çay kaşığı arı poleni yemek de detox etki yapmaktadır. Her gün düzenli kullanıldığında toksik maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırdığına dair bilimsel çalışmalar vardır.

Kekik, yeşil çay, rezene ve nane çaylarının da detox etkisi vardır. Bu çayları içerken içerisine serçe parmağınızın yarısı kadar tarçın kabuğu da atabilirsiniz. Zerdeçaldaki kurkimin maddesi karaciğerimizi zehirli maddelerden korur, vücuttan atar. Günde 1 çay kaşığı zerdeçalı bal ya da yoğurt ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Yemeklerinize köri baharatı eklemek de faydalı olacaktır. Köri bir baharat karışımıdır. Köriye turuncu rengini veren zerdeçaldır.

ORUÇ DA BİR DETOX

Ev yoğurdu yemek de vücutta detox etki yapar. Toksinleri atar. Bazen oruç tutar gibi uzun saatler aç kalmak da detox etki yaratabiliyor. Hatırlarsanız 2016 Nobel Tıp Ödülü Japon hücre biyoloğu Yoshinori Ohsumi'ye veridi. Ohsumi “otofaji” denilen hücrenin kendini yenilemesi, temizlemesi anlamına gelen sistemle ilgili çalışmalar yapıyordu. Otofaji sayesinde hücreler ihtiyaç duymadıkları maddelerden, atıklardan temizleniyor. Bu şekilde vücut erken yaşlanmadan da korunmuş oluyor. Kaliforniya Üniversitesi'ndeki gerontoloji ve biyolojik bilimler profesörü Walter Longo'ya göre ise oruç kök hücrelere “aktif ol” emri vererek onların bağışıklık sistemini yenilemesine neden oluyor.

‘Alkali Su’ Diye Size Satılan Nedir

Düzenli uyumanın da detox olayında etkisi önemlidir. Detox amacıyla fazla miktarda antioksidan suplementler içmek de faydalı değildir. İngilterede yapılan bir araştırmada deneklere fazla miktarda antioksidan verildiğinde kandaki antioksidan seviyeleri önce yükselip 5 saat sonra aşırı düştüğü ve ancak 24 saatte tekrar normale döndüğü görülüyor. Bunun sebebi vücudumuzun dengeyi korumaya çalışmasıdır. Yani bir şeyleri fazla aldığımızda sağlıklı olmuyoruz. Normal beslenen bir insanın spor yaptığı için aşırı protein aldığında bu proteinlerin idrarla atılması da buna benzer bir örnektir. Hareketli olun, mümkün olduğunca doğal beslenin, fazla korkmayın.

Herbalist Tarkan Güveloğlu 

False