GeriCem Keçe İleri Yaştaki Sertleşme Sorunu Cinsel Yaşamın Sonu Değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İleri Yaştaki Sertleşme Sorunu Cinsel Yaşamın Sonu Değil

İleri Yaştaki Sertleşme Sorunu Cinsel Yaşamın Sonu Değil

"Orta ve ileri yaşlardaki erkeklerde yaygın olarak görülen ereksiyon bozukluğu ile ilgili yanlış bilgiler, erkekleri hem cinsel hem de psikolojik olarak mutsuz edebilir. Bu durumu kendilerine yediremeyerek kimseye söyleyemeyen ya da bir uzmana başvurup çözüm aramaktan çekinen erkeklerin kendilerini bu soruna mahkum etmeleri, yakın ilişkilerinde ve iş yaşamlarında da olumsuz etkiler yaratabilir. Oysa ereksiyon sorunlarının çözümleri vardır ve erkeklerin ilerleyen yaşlardaki ereksiyon sorunları cinsel yaşamlarının sonu değildir!"

AŞAMDAKİ HER ŞEY GİBİ CİNSELLİK DE DEĞİŞİM GEÇİRİR

Cinsel davranış, zaman, yaş, deneyim ve kişinin ilişkisinin bir yansıması olarak değişir. 40 ile 50 yaş arasında, çoğu erkek ereksiyonlarının eskisi gibi olmadığını fark eder. Artık erotik fantezilerden veya görsel uyaranlardan kendiliğinden ereksiyon olmamaya başlarlar. Ereksiyon olduklarında da sertlikleri eskisine göre az olabilir, ereksiyon süreleri kısalabilir ve hatta cinsel ilişki sırasında bile ereksiyonlarını kaybedebilirler. Bu değişiklikler erkekleri gerek cinsel gerekse duygusal olarak oldukça kötü etkileyebilir. Bu durumdaki erkeklerin bazıları cinsellikten de emekli olduklarını düşünürken, bazıları da erkekliklerini kaybettikleri endişesiyle ruhsal sorunlar yaşamaya başlayabilirler. Ancak orta yaştaki ereksiyon değişikliklerinin büyük çoğunluğu yaşa bağlı değişiklikler olarak normal ve olağandır. Yaşamdaki her şey gibi, cinsellik de yaşam boyunca bir dizi değişiklik geçirir. Erkeklerde cinsel yaşamdaki değişimin her aşaması, çoğunlukla testosteron seviyeleri ve cinsel özgüvenleri tarafından kontrol edilir. Bir erkeğin vücudundaki testosteron miktarı, 20'li yaşlarda en yüksek seviyesindeyken 30’lu yaşlardan itibaren yavaş yavaş azalmaya başlar.

YAŞA BAĞLI EREKSİYON SORUNLARI GÖRÜLEBİLİR

Ereksiyon ya da sertleşme bozukluğu, teknik adıyla erektil disfonksiyon ya da halk arasında bilindiği şekliyle iktidarsızlık, cinsel birleşmeyi sağlamak için gerekli sertleşmenin oluşmasında ya da sürdürülmesinde ortaya çıkan tekrarlayıcı yetersizlik anlamına gelir. Ereksiyon sorunları her yaşta görülebilir. Genellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte gelişen diyabet, obezite, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik tıbbi durumlar ereksiyonu doğrudan etkiler. Öte yandan onlarca yıldır sigara içen, günlük egzersiz yapmayan, yoğun alkol tüketen, sağlıksız beslenen ve kronik strese maruz kalan erkeklerin ereksiyon sorunuyla karşılaşmamaları pek mümkün değildir. Erken yaşlarda görüldüğünde ise yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarının uyarı işareti olabilir. Ereksiyon sorunlarının sıklığı yaşla birlikte artmasına rağmen kaçınılmaz olarak yaşanması gereken bir kader değildir. Aslında, ereksiyon bozukluğunun yaşlanma ile ilişkili olmayan birçok nedeni olabilir.

İleri Yaştaki Sertleşme Sorunu Cinsel Yaşamın Sonu Değil

EREKSİYON SORUNLARININ NEDENLERİ

Ereksiyon sorunları, fiziksel hastalıklar ve ilaçların yan etkileri gibi tıbbi nedenlere, alkol-sigara tüketimi, sağlıksız beslenme gibi yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkmasının dışında, psikolojik nedenlerle de oluşabilir. Depresyon, madde bağımlılığı, narsisistik kişilik bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk ve cinsel isteksizlik, erken boşalma gibi cinsel işlev bozukluklarının ereksiyon sorunlarının önemli nedenleri arasındadır. Psikolojik sorunlar zihni ve düşünceleri bozar, duyguları karamsarlaştırır, bunun sonucunda organik sorunlar ortaya çıkar. Ereksiyon bozukluğunun en önemli nedenlerinden biri olan performans anksiyetesi, erkeğin cinsel ilişki sırasında sertleşememe, sertliğini koruyamama, cinsel ilişkiyi tamamlayamama endişeleri duyarak sertleşme sorununu kendi kendine yaratmasına neden olur. Ereksiyon sorunlarında partner ilişkisi de çok önemlidir. Erkeğin partnerine karşı erekte olmaması ilişkilerindeki sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Sertleşme sorunlarının nedenleri arasında cinsel bilgisizlik, cinsel mitler ve hurafeler ve seks yapılan ortamın uygun olmaması da önemli bir yer tutar.

MUTLU BİR CİNSEL YAŞAM HER YAŞTA MÜMKÜN

Ereksiyon sorunları cinselliğin sonu, erkekliğin yok olması anlamına kesinlikle gelmez. Çünkü cinsellik her yaşta yaşanır ve tüm bu sorunları çözmenin birçok yolu vardır. Filozof Epictetus’un dediği gibi ‘İnsanlar olaylardan değil, bu olaylara ilişkin bakış açılarından rahatsız olurlar’. Bu nedenle bu durumdaki erkeklerin cinselliklerinin yaşam döngülerindeki özellikleri konusunda doğru bilgilere sahip olmamaları, bakış açılarının olumsuz olmasına ve mutsuzluğa sürüklenmelerine yol açabilir. Yaşı ne olursa olsun her erkek cinsel sorunlarını aşarak mutlu bir cinsel yaşam sürdürebilmek için cinsel danışmanlık alabilir. 

PSİKOTERAPİST CEM KEÇE 

False