GeriKişisel Bakım Yaz Sonrası Kış Bakımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz Sonrası Kış Bakımı

"Yaz sonrası cildinizin düşmanlarından arınmak için size 3 bakım önerisi ve çözümleri sunuyoruz. İşte yaz sonrası karşınıza çıkacak nemsizlik, kırışıklık ve güneş lekeleri gibi problemlerden kurtulmanın yolları.."

1-Kırışıklıklar:

Nedeni: Güneş ve tuzlu su cildinizin kurumasına yol açıyor. UV ışınları cildinize sadece bronz bir görünüm vermiyor, aynı zamanda derinize elasrikiyet kazandıran kolajenleri ve elastik dokuyu sertleştiriyor. Bunun sonucunda cildiniz yıpranıyor, kuruyor ve yeni kırışıklıklar oluşuyor. Özellikle göz ve ağız çevresindeki kırışıklıkları dikkate almalısınız.

Çözüm: Vitamin içerikli nemlendiricilerle güneşin olumsuz etkilerini giderebilirsiniz. A, C, E vitaminleri içeren nemlendiriciler , hücrelerinizi canlandırıyor ve kolajen üretimini hızlandırıyor.

Öneri: Nemlendirici uygulamadan önce cildinizdeji ölü hücreleri temizleyin ve hemen ardından tonik sürün. En son olarak da nemlendiriciyi cildinize masaj yaparak yedirin. Göz çevresi için de krem kullanmayı unutmayın. Yüzünüzü sabunla yıkamayın. Çünkü sabun cildi kurutuyor ve nemini azaltıyor. Dolayısıyla kırışıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. Ayrıca sık sık duş yapılması da cildin kurumasına neden oluyor.

2-Hassaslık ve nemsizlik

Nedeni: Güneş ve tuzlu su, cildinizin koruyucu kalkanını zedeliyor. Cildiniz nem kaybediyor ve kuruyor. Dolayısıyla pul pul dökülmeye başlıyor.

Çözüm: Cildinize sık sık nemlendirici sürün. Haftada 1-2 kez peeling yapmayı ihmal etmeyin. Doğal yağlar içeren nemlendiriciler, kısa sürede cildin nem kaybını giderecek.

Öneri: Nemlendirici sürerken cildinize masajda yapın. Sıcak su cildinizin nem kaybetmesine yol açıyor. Duştan sonra kurulandığınız havluların sert olmamasına özen gösterin. Çünkü sert havlu cildinizin daha da hassaslaşmasına yol açıyor.

3-Güneş Lekeleri:

Nedeni: Güneşin cildi her zaman eşit miktarda yaktığını söyleyemeyiz. Özellikle 30'lu yaşlarda cilt, bronzlaşmayı sağlayan melanini kontrol altında tutamadığında; cildin bazı bölgelerinde uzun bir zaman gerektirdiğinden bu ürünleri kullanırken sabırlı olmanız gerekiyor. Ayrıca cildinizi güneşe karşı korumayı ihmal etmemeniz de şart. Çünkü güneş ışınları leke oluşumunu artırıyor.

Öneri: Güneş lekelerinizi cilt doktoruna gösterin. Küçük bir ihtimal de olsa bu lekeler cilt kanserine neden olabilir.

Çözüm: Beyazlatıcı kremler bu lekelerin rengini açıyor. Lekelerin direncini ve berraklığını bozmadan, güneş lekeleriyle savaş açıyor. Cilde diri, genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırıyor.