GeriKadın Sağlığı Yaz Meyvelerinin Bitmeyen Fayfaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz Meyvelerinin Bitmeyen Fayfaları

Yaz Meyvelerinin Bitmeyen Fayfaları

"Yaz mevsimin birbirinden lezzetli meyveleri, hoş tatlarının yanı sıra sağlığımıza olan faydalarıyla da dikkat çekiyor..."

Yazın ilk akla gelen meyvelerden biri olan kiraz, bileşimindeki A ve C vitaminleri, düşük kalori değerleri nedeniyle diyetisyenler tarafında kilo vermek isteyenlere tavsiye edilirken, sapı halk arasında idrar söktürücü olarak kullanılıyor.

Yaz Meyvelerinin Bitmeyen Fayfaları

Kiraz alırken temiz, parlak ve hasarsız olmasına dikkat edilmeli, çünkü rengi koyu olanlar her zaman daha tatlı oluyor. Kiraz, üzün süre dayanması için yıkamadan plastik bir kaba koyup buzdolabında saklanmalı ve daima yemeden hemen önce yıkanmalı. Sağlıklı yaz meyvelerinden bir diğeri ise şeftali... B ve C vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyve olan şeftali, vücudun hastalıklara karşı direncini arttırarak bağırsakları yumuşatır ve hazmıkolaylaştırır. Ayrıca böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve cildi nemlendirerek canlandırır.

Yaz Meyvelerinin Bitmeyen Fayfaları

En lezzetli serinleme yollarından biri olan karpuz ise, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliğiyle çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan 'beta karoten' içeriyor. İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleme ve bağırsak kanserini önlemede de rol oynuyor.

Yaz Meyvelerinin Bitmeyen Fayfaları

Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan 'cucurbocitrin' adlı maddeyle kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca karpuzu diyet menünüze rahatlıkla ekleyebilir ve tüketebilirsiniz.