GeriCinsellik Yatakta eski sevgili sendromu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yatakta eski sevgili sendromu

"İlk cinsel deneyim unutulmazdır. Peki ya diğerleri? Eski sevgililer, eski deneyimler zihni meşgul ederken kim nasıl yaşayabilir ki seksi? Eski sevgili sıkıntısından kurtulup yeni aşklara yelken açma zamanı geldi."

Zaman geçer. Tüm yaşanmışlıklar eskir ve tortuya dönüşerek anıların arasındaki yerini alır, bizi biz yapan ve yaşantımızın gidişatını etkileme gücüne sahip bu anılar, kimi zaman kontrolü ele geçirerek bir yanalar dünyası yaratır. Eski mutlu günlerin ve hayalet sevgililerin anılarında kaybolan zihin bugüne nasıl adapte olmalıdır?

Kadınların erkeklere oranla daha sadık oluşlarının sebeplerini araştıran Kate Tay "A Woman's Guide To Sex" (Kadınların Seks Rehberi) isimli kitabında; seks esnasında, fizyolojisi gereği ister istemez edilgenleşen kadının, duygusal bağ kurma yoluyla bu durumun üstesinden geldiğini anlatıyor. Kadınlar, duyguları doğrultusunda hareket eden, ilişkilerini bunun üzerine kuran yine duygusal patlamalar eşliğinde tadına varan canlılar olarak nitelendiren Taylor, kadınlar için yaşanılan ve paylaşılan duygusal yoğunluğun önemine dikkat çekiyor ve bu sebepten pek çok kadının biten ilişkilerinin ardından, eski sevgililerine sadık kaldığını açıklıyor.

Çözüm yolları

Biten ilişkilerin ardından duyulan kaygılar, vazgeçilmesi zor gözüken alışkanlıklar ve incinen duygularınızIa hayat bulan güvensizliğiniz... Eski sevgiliniz, yaşadığınız sayısız an eşliğinde aklınızdan çıkmazken, onsuz nefes almak dünyanın en saçma eylemiyken ve tüm bu olup bitenlere bir anlam yükleme gücünü bile bulamazken kendinizde, nasıl olacak da yeni başlangıçlar yapma cesaretini göstererek, geçmişi derinlere gömebileceksiniz? Ayrılık sonrasında yaşanılan duygusal çöküntü ve anomalilerin olağan oluşuna dikkat çeken ve eski sevgilinin anısını sıcak tutarak kendinizi bugünü yaşamaktan mahrum etmek yerine onun artık olmadığı gerçeğiyle yüzleşmeniz gerektiğini belirten uzmanlar, tekrar sağlıklı bir cinsel hayata kavuşmak için çıplaklığınızdan utanmayarak, bedeninizi olduğu gibi kabul etmeniz gerektiğini belirtiyorlar. Kendi vücudunuzu sevmezken bir yabancının onu sevmesini nasıl bekleyebilirsiniz ki?

Sevişirken partnerinizle göz teması kurmanın, geçmişten uzaklaşabilmeniz için en sağlıklı yol olduğunu söyleyen uzmanlar; ilk sevişme sonrasında hayal kırıklığına kapılmamak gerektiğinin altını çiziyorlar. Birbirinizi ve bedenlerinizi tanımak için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın diyen uzmanlar, biten ilişkiler sonrasında, yenilikleri heyecanla karşılamak gerektiğini ve hatta yenilik yaratmak gerektiğini öneriyorlar,

Hayat ölümün eşliğinde sürüyor. Bazı aşklar sonsuza karışıyor. Kimileri mücadele edemiyor, geride birkaç anı bırakarak son buluyor. Aşk, sevgi, seks üçgeninde muhakkak yeni maceralar yaşanıyor ve emin olun yeni gelen asla eskiyi aratmıyor...

False