GeriKişisel Bakım Yaşlanmaya karşı koruyucu estetik uygulamaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaşlanmaya karşı koruyucu estetik uygulamaları

Yaşlanmaya karşı koruyucu estetik uygulamaları

"Birçok insan yüzündeki yaşlanma belirtilerini gördüğü zaman estetiğe yöneliyor. Belki geçen zamanı başa alma imkanımız yok, ama zamana yenik düşen cildimizi genç tutmak bizim elimizde..."

30 yaşından sonra yapılacak bazı estetik işlemlerin yaşlanmayı büyük ölçüde geciktireceğini belirten Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu yaşlanmaya karşı koruyucu estetik uygulamalarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Deformasyon oluşmadan önlem almak ne kadar doğrudur?

Yaşlanmayı geciktiren koruyucu estetik uygulamaları, deformasyon oluştuktan sonra yapılan müdahalelere göre çok daha avantajlıdır. Deformasyon oluşmadan önce alınan önlemler, deformasyondan sonra estetik yaptırma anlayışından daha doğrudur. Kırışıklık ve sarkma oluşmadan önlem alındığında, yaşlanmaya karşı yürütülen süreç daha başarılı olacaktır.
Mimikler deformasyon nedenlerinden biri midir?
Bir koruyucu hekimlik hizmeti olan aşının estetik cerrahide de benzerleri vardır. Bunlardan biri botokstur. Özellikle kötü kullanılan mimikler deformasyon nedenlerinden biridir. Botoks mimikleri terbiye eder, yüzdeki çizgilerin oluşumunu engeller. Çok mimik kullanan kişiler koruyucu estetik önlemi olarak botoks yaptırılabilir.

Dolgu ne zaman yaptırılmalıdır?

Bir başka koruyucu estetik yöntemi dolgudur. 30 yaşından sonra hücreler arasında bulunan jel azalmaya başlar. 40'lı yaşlarda ise iyice etkisini kaybeder. Yüzümüzün yaşlanmasının nedenlerinden bir tanesi, hücreler arası maddenin ve yağ dokusunun erimesi ve yer değiştirmesidir. Bu nedenle 30 yaşından sonra jelin azaldığı yerlere dolgu takviyesi yapılırsa, bu çökme büyük ölçüde engellenir.


>>>>>

Ciltte oluşan lekelere nasıl müdahale yapıyorsunuz?

30 yaşından sonra ciltte damarlanma ve lekeler oluşur. Bu lekeler zaman içerisinde koyulaşır. Lazer ile cilt gençleştirme uygulamasının yaptırılması yararlı olur. Ağrısız, cilt de tahriş ve kızarıklık bırakmayan, tedavi sonrası toparlama süresi gerektirmeyen ve öğle tatilinizde bile yaptırabileceğiniz bir yöntem olan lazer ile yenilenen ciltteki hücreler daha düzgün, daha sıkı ve genç görünen bir yüzey oluşturur. Göz kenarındaki kaz ayakları, alındaki çizgiler, yüzdeki kırışıklıklar ve hafif sarkmalar Nd - Yag lazer ile çok iyi bir şekilde tedavi edilir. Cildin yapısına ve kırışıklıkların derinliğine göre 2 hafta arayla 7 seans uygulama yapılmalıdır.

Sarkmaya meyilli yanaklar için nasıl bir çözüm öneriyorsunuz?

Son zamanlarda çok popüler bir uygulama olan askılar da özellikle yanağı ağır, sarkmaya meyilli olan kişilerde destek amaçlı koruyucu estetik tedavisi olarak uygulanmaktadır. Endoskobik orta yüz tedavisinde, ince kanüllerle saçlı deriden kısa kesiler girilip alın, kaşlar ve orta yüz bölgesi tamamen serbestleştirilerek uygulama sonunda dokular istenilen pozisyona alınır. Bu yöntemin en büyük avantajı, aşağıya doğru olan yaşlanma sürecinde yüzün yukarıya asılarak kesin çözüme yaklaşılmasıdır.

İz kalmadan genç görünmek

Tek iğneyle gençlik aşısı