GeriKişisel Bakım Yaşasın Yaz Geliyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaşasın Yaz Geliyor!

Yaşasın Yaz Geliyor!

"İlkbahar geldi, önümüz yaz… Hava sıcak olacak, her yer cıvıl cıvıl… Güneş, deniz, sıcak kumlar, mini etekler, şortlar... Ama bazı insanlar yazın gelmesini hiç istemez… Neden mi? Varis..."

Hastalarımdan biri “Doktor hanım, yüzümden çok bacağıma makyaj yapıyorum, bu yüzden etek giymeyi hiç istemiyorum.” demişti. Bir başkası “Yazın varis çorabı giyemiyorum, bu yüzden bacaklarım şişiyor, çok canım yanıyor, varis çorabı da bunaltıyor, resmen pişik oluyorum” diye serzenişte bulunmuştu. Varis, sağlık sorunu olduğu kadar estetik ve kozmetik bir sorun;
Olayı sadece medikal problem olarak görüp cerrahi girişim yaparsanız, hastanın vücut yapısına da bağlı olarak, ameliyat sonrası izler kalabiliyor, hastanın medikal problemini çözdüğünüz halde kozmetik ve estetik görünüm hastayı mutsuz ediyor. Evet, öncelikli problem olan ağrı ve şişlik çözülüyor ancak bol izli bir bacak kalabiliyor. Olayı sadece kozmetik ve estetik problem olarak görüp olayın köküne inmez, sadece yüzeysel damarlara tedavi uygularsanız, ana problem çözülmediği için hastanın şikâyetleri geçici bir süre kaybolabiliyor, ancak bir süre sonra yineleyebiliyor. Çatı akıyorsa yerleri kurulamak çare olmaz, önce çatıdaki akan yeri bulmak, sonra çatıyı aktarmak, en son yerleri temizlemek lazım.

Girişimsel Radyoloji bu alanda devreye giriyor.
Girişimsel Radyolog önce muayene ve Doppler Ultrason ile sorunun nedenlerini ortaya çıkarıyor. Sonra tedavi planlaması yapıyor ve hastaya probleminin ne olduğunu, hangi işlemlerin uygulanması gerektiği anlatıyor. EVLA, skleroterapi, EVLA+skleroterapi tedavilerinin hangilerinin gerektiğine karar veriyor. Tedavi Doppler Ultrason eşliğinde uygulanıyor. Hastanın tedavi sonrası kontrollerini işlemi yapan doktor Doppler Ultrason ile yapıyor.
Böylece doktor tedavinin etkinliğini kendisi değerlendirdiği gibi, açık kalmış damar varsa oralara da işlem uygulayabiliyor.
Üstelik EVLA tedavisi için hasta yürüyerek geliyor, 1 saat işlem süresince uyanık oluyor ve ağrı duymadan yapılan işlem sonrası da yürüyerek gidiyor. Kişiden kişiye değişmekle beraber 2 hafta ile 4 ay arasında bir sürede tam iyileşme meydana gelir. İyileşme sonrası hastaların yüzündeki memnuniyet ifadesi de bu işin artısı… İşimi bu yüzden çooook seviyorum.
Hasta işlem sonrası sadece 1 ay gibi kısa bir süre varis çorabı giyiyor ve sonra gelsin etekler, gitsin şortlar…

Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Yaşasın Yaz Geliyor

False