GeriKişisel Bakım Uzmanlardan Önemli Uyarı: Sıvı Sabun Kullanırken Dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzmanlardan Önemli Uyarı: Sıvı Sabun Kullanırken Dikkat!

Uzmanlardan Önemli Uyarı: Sıvı Sabun Kullanırken Dikkat!

"Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Özyılmaz, sık ve kolay kırılan tırnakların çoğunlukla vücuttaki bir eksikliğin göstergesi olduğunu söyleyerek, “Sıvı sabunlar tırnak kırılmasına neden oluyor” dedi."

Eldiven kullanılmalı

Tırnak kırılmalarına en sık vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak rastlanılıyor. Başlıca demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliği tırnak kırılmasına neden oluyor. Sağlıklı tırnak pembe renklidir, saydam ve bombe görünümlüdür. Soğuk havaya bağlı olarak özellikle kış aylarında eller daha çabuk kuruyup çatlar tırnaklar da bu dönemde daha hassas olabilir. Burada yapılacak en önemli önlem her el yıkama sonrası nemlendirici kullanmak soğuk havaya çıkarken nemlendirici sürmek ve eldiven takmak faydalı olacaktır.

Soğuk su ile temastan kaçının

Genel olarak kalıp sabunların sıvı olmayan sabunların kullanımı önerilir, ıslak mendil, kolonya gibi kimyasalların deri bütünlüğüne zarar verdiği için kullanımı önerilmemektedir. Bunun haricinde genel anlamda sık el yıkamalar cilt bölgelerini bozacağı için tavsiye edilmez.  Kışın soğuk havalarda çok fazla soğuk su ile temas etmemeye çalışın, ev temizliğinde kullanılan deterjanların tırnaklarla direk temas engellemek için eldiven de kullanabilirsiniz. Alerjen bir yapıya sahipseniz pamuklu eldiven tercih edebilirsiniz.  Çok sık oje ve aseton kullanımı da tırnakların zarar görmesine neden olabilir.