GeriEtkinlik Rehberi Uzmandan tatil planlama tüyoları!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzmandan tatil planlama tüyoları!

Uzmandan tatil planlama tüyoları!

"Yeni bir yaz kapıda. Tatil hayalleri kurulmaya başladı bile. Güneşin yüzünü gösterdiği bugünlerde erken rezervasyonların başlaması da tatil planlarını hızlandırdı. Ancak plan yaparken zarar etmemek ve hayal kırıklığına uğramamak için tatilcilerin dikkat etmesi gereken noktalar da var."

Gittikçe hayatımızda daha fazla rol oynayan teknoloji ise tatilcilerin kurtarıcısı olabilir. Türkiye’de ve yurtdışında uygun bilet fiyatlarını, tatil destinasyonlarını, tatil paketlerini araştırmak ve satın almak için yüzlerce site kullanıcıların hizmetinde. Lider online ödeme sistemi PayPal’ın alışveriş uzmanı avantajlı yaz tatili planları için tüyolarını paylaştı:

1- Bilmeniz gereken ilk şey: rezervasyonunuzu şimdi yapın! Ne kadar erken rezervasyon yaparsanız o kadar iyi fiyatlar alırsınız.

2- Dersinizi çalışın: Tatil ve uçuş için fırsatları görebileceğiniz ve karşılaştırma yapabileceğiniz booking.com.tr, tripadvisor.com.tr, ucuzabilet.com, ekobilet.com gibi siteleri kullanın. Ancak hava yollarının kendi web sitelerini de incelemek için zaman ayırın. Bazı havayolu şirketleri indirim fırsatlarını sadece kendi sitelerinde yayınlıyorlar. Tatilsepeti.com gibi uçak ve tatil paketini birlikte satın alabileceğiniz siteler de hem geniş seçenek hem de daha avantajlı fiyatlar sunabilir.

Uzmandan tatil planlama tüyoları

3- Tatil gününde uçun: Örneğin Cumartesi sabahına ya da bayram tatilinin ilk gününe bilet alırsanız bir kaç yüz lira kar edebilirsiniz.

4- Her seferinde tek bir koltuk: Havayollarında bilet fiyatlarına bakılırken sıkça yapılan hatalardan bir tanesi aynı anda birden fazla koltuk araştırmaktır. Neden mi? Çünkü örneğin dört kişi seyahat edecekseniz rezervasyon sistemi otomatik olarak size en pahalı biletin fiyatını gösterir. Yani diyelim ki ilk üç koltuğun tanesi 200 TL ve dördüncüsü 240 TL ise sistem size 240 TL’yi gösterecek. Her seferinde tek bir koltuk araştırın ki en düşük fiyatı görebilesiniz.

5- Ek ücret ve vergilerden kaçının: Çoğu havayolu şirketi tatil sezonlarında ek ücretler uygular. Bu nedenle biletinizi yaz tatilinizden ne kadar erken alırsanız ek ücret ve vergileri ödemekten o kadar kurtulabilirsiniz. Ayrıca havayolu şirketleri bagaj kontrolü, bagaj ağırlık limiti, yemek veya koltuk seçimi gibi farklı hizmetler için ekstra ücret talep ediyor. Biletinizi almadan önce bu ücretleri mutlaka araştırın.

Uzmandan tatil planlama tüyoları

6- Paranızı kaybetmeyin: Eğer esnek uçak biletlerinden satın almazsanız çocuğunuz rahatsızlığı, acil bir iş toplantısı gibi öngöremediğiniz durumlarda tatilinizi ertelemeniz gerekirse tüm bilet parasını ödemek durumunda kalırsınız. Ayrıca herhangi bir acil durum için seyahat paketinizi alırken seyahat sigortasını da beraberinde satın alın. Herhangi bir acil durumda yüzlerce lira kaybetmektense yüz liralık bir sigortayı en baştan ödemek daha avantajlıdır.

7- Tatil paketinizi ya da uçak biletinizi online olarak satın alacaksanız PayPal gibi güvenli bir ödeme metodunu tercih edin: PayPal ile kredi kartı bilgilerinizi satıcılarla paylaşmadan, içiniz rahat online alışveriş yapabilir; sadece e-posta adresinizi ve şifrenizi kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. PayPal hesabı açmak için www.paypal.com.tr
adresine giderek “Hesap Açın” butonuna tıklamanız, formu doldurarak online alışverişlerinizde kullanacağınız e posta adresi ve şifrenizi belirlemeniz ve kullanıcı profilinizden kredi kartınızı eklemeniz yeterli olacak.

Uzmandan tatil planlama tüyoları

8- En ucuz uçuş günü: Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Çarşamba günleri en çok boş yerin olduğu ve bu nedenle en çok indirimin yapılabileceği gün. Diğer uygun fiyatlı günler ise Salı ve Cumartesi. En pahalı günler ise Cuma ve Pazar.

Kadın Kanalları Editörü: Burcunur Yılmaz