GeriKadın Sağlığı Uykunuzdan edecek yiyecekler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uykunuzdan edecek yiyecekler

Uykunuzdan edecek yiyecekler

"Eğer uykusuzluk çekiyorsanız gece bir şeyler atıştırmak hiç de fena bir fikir olmaz, değil mi?"

Ancak dikkatli olmanız da yarar var, çünkü tam bu sırada yediğiniz yiyecekler yüzünden sabaha kadar kendinizi uyanık bulabilirsiniz.

Şarküteri ürünleri

Elinizi o salamlı sandviçten çekmeniz sizin yararınıza olacaktır. Salam, sucuk, sosis ve pastırma gibi ürünler yüksek oranda amino asit ve tyamine içerir. Tyramine beyindeki sinirleri uyararak huzursuz hissetmenize neden olur.

Çikolata

Bir bardak sıcak çikolata nasıl da güzel olur değil mi? Ya da kakaolu bir top dondurma? Ancak dikkatli olmanızda yarar var, çünkü insanlar yaşlandıkça kafeine karşı hassasiyet kazanır ve küçük bir parça çikolata bile sizi uykunuzdan mahrum bırakabilir.

Enerji içecekleri

Ne marka olursa olsun, enerji içecekleri bolca kafein ihtiva eder. Bunun yanı sıra adrenalin seviyesini yükselten taurine isimli amino asidi de içerir. Bu yüzden enerji içeceklerini gün içerisine saklamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Baharatlı yiyecekler, pizza ve domates sosu

Sindirim rahatsızlıkları uyku sorunlarının başlıca nedenlerinden biridir ve insanlar bunu büyük bir inatla görmezden gelirler. Asidik ve baharatlı yiyecekler reflü, mide yanmasına neden olabilir, bunlar da sizin uykunuzun kaçmasına yeter.

İçki

Yemekten sonra birkaç kadeh içmek elbette rahatlatıcıdır ama birkaç saat sonra aldığınız alkol gerçek yüzünü gösterebilir ve sizi uykunuzdan edebilir. Güçlü bir uyarıcı olmasının yanı sıra vücudunuzdan su kaybetmenize neden olur ve böylece uykunuz zehir olur.