GeriModa Trendleri Ulus Pazarı'nın yeni adresi Yenibosna
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulus Pazarı'nın yeni adresi Yenibosna

"Eskidji Müzayede Evi'nin Yenibosna'daki merkezinde açılan Bit Pazarı, kapalı alanda kurulan dev bir pazar."

Dağılan Ulus Pazarı esnafının bir kısmı buraya taşındı. Yeşilköy Pazarı'ndan da yaklaşık 10 tezgah burada açılıyor. Bit Pazarı'nda ucuza ihraç fazlası giysiler, takı, antika eşya, el işleri, hatta evcil hayvan satılan binlerce tezgah var. Üstelik yakında daha da büyüyecek. Ünlü markaların orijinal seri sonu ürünleri çok ucuza satılacak ve 2. el ürün tezgahları da bulunacak. Her hafta 30 bin kişinin alışveriş yaptığı ve yarın beşinci kez kurulacak pazarı siz de mutlaka görün.

Eskidji'nin Yenibosna'daki merkezinde açılan Bit Pazarı, ucuz alışverişte yeni bir adres. 20 bin metrekarelik Bit Pazarı'nda, kapalı alanda kurulan tezgahlarda satış yapılıyor. Satılanlar mağazaları aratmayacak kadar kaliteli ve çeşitli.

Bir ay önce açılan pazarda önceleri yalnızca ihraç fazlası kıyafetlerin satılması planlanıyordu. Kısa zamanda büyük ilgi görünce içinde antikadan ev eşyasına, canlı hayvandan aksesuvara pekçok ürünün satılmasına karar verildi ve 1800 tezgaha yer açıldı.

Her biri 4 metrekarelik, düzenli tezgahların sıralandığı pazarda alışveriş fuarı atmosferi var. Poşet taşımak istemeyenler, marketlerdeki gibi arabalarla alışveriş yapabiliyor.

SADECE HAFTASONU

Sadece haftasonları kurulan pazar kısa sürede oldukça ilgi gördü, geçen haftasonu Yenibosna çevresinde trafik sıkıştı. Bit Pazarı'nı dört haftasonunda toplam 115 bin kişi ziyaret etti. Burada satış yapanların bir kısmı semt pazarcıları.

Yer sorunu sebebiyle dağılan Ulus Pazarı ve Yeşilköy Pazarı esnafının bir kısmı buraya geliyor. Yaklaşık 80 tezgah onlara ait. Bit Pazarı'nın kısa sürede çok ilgi görmesinde, Ulus Pazarı takipçilerinin payı büyük. Ulus'ta olduğu gibi şık tişörtler, kazak, bolero, eşofman üstleri ve takı satıyorlar.

Ürün dağılımında ağırlık tekstilden yana. 5 YTL'ye tişört, 7-10 YTL'ye eşofman altı, 10 YTL'ye atkı-şapka, 25 YTL'ye jean pantolon, 20 YTL'ye spor ayakkabı, 3 YTL'ye iç çamaşırı satılıyor. Yalnızca ihraç fazlası giysiler değil, önümüzdeki günlerde Versace ve DKNY gibi ünlü markaların seri sonu ürünlerini de çok ucuza bulmak mümkün olacak.

EVDEN GETİRİP SATIN

Pazarda, geçen hafta 90 tezgahlık bir el işi bölümü açıldı. Kadınlar evde yaptıkları takı, dantel, nakışlı örtüleri satıyor. Bu hafta ikinci el ürünlerin satılacağı bir bölüm daha açılacak. Bu bölümde, yurtdışında yaygın olan garaj satışı gibi bir sistem oluşturulacak.

İnsanlar kullanmadıkları, evlerinde fazla buldukları eşyaları getirip burada satabilecek. Birkaç hafta içinde, pazar 35 bin metrekareye yayılacak ve iki kat daha hizmete girecek.

İsmi Bit Pazarı olsa da, burası bildik pazar usulüyle işlemiyor. Satılan malların kaliteli olmasına büyük önem veriliyor, tezgah kiralamak isteyenler elemeden geçiriliyor. İlgi görmeyen tezgahlar sürekli değişiyor, mallar yenileniyor. Az satış yapan tezgahlara bir sonraki haftasonu yer verilmiyor.

Pazarda müşteri gibi dolaşıp, tezgahları kontrol eden, görevli bir ekip var. Her tezgah sadece bir günlüğüne kiraya veriliyor. Pazarın böyle ucuz olmasının en büyük sebebi, 15 YTL'lik tezgah kiraları. Az kira ödeyen esnaf, daha ucuza mal satabiliyor. Ev kadınlarından da yer kiralamak için büyük bir talep var.

15 RESTORANI VAR

Bit Pazarı'nda alışverişe ara verip, yemek yiyebileceğiniz 15 restoran bulunuyor. Dönerci ve pizzacının yanında, mantı ve dolma yapan restoranlar da bulabilirsiniz.

Bit Pazarı haftasonları 10.00-22.00 saatleri arasında açık. Adres: Eskidji Yenibosna Bit Pazarı, Sanayi Caddesi, Vadi Sok, No:2 (Eski TGRT Binası Karşısı) Yenibosna, Tel : (212) 551 08 08