GeriModa Trendleri Ucuzluğun adresi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ucuzluğun adresi

"Dünyaca ünlü yüzlerce markanın, birinci kalite sezon mallarını, neredeyse beşte bir fiyata, birarada bulabilmek imkansız gibi geliyor değil mi? Geçtiğimiz hafta Bahçelievler E-5 üzerinde, Kadir Has Üniversitesi ve Çocuk Dünyası'nın tam karşısında açılan Depo ile bu artık mümkün."

Depo, çoğu yurtdışında satılan tam 500 ünlü markanın, ihraç fazlası ürünlerini satıyor. Burası, bir outlet veya fabrika satış mağazası değil. Depo'da satılan binlerce ürün, 2003-2004 sezonunun birinci kalite malları. Her şey, ünlü markaların fason üretimlerini yapan ihracatçı firmalardan toplanıyor. Hiçbir Türk markasının bulunmadığı Depo'da, her şey yurtdışı fiyatının dörtte, hatta beşte bir altında satılıyor.

Dört katlı dev mağazada, günün her saatinde hareketlilik var. Müşteriler, bir iki parça ürünle ayrılmıyor buradan. Kasanın önünde poşetler dolusu kıyafet almış insanları görmek mümkün. Henüz on gündür açık olan Depo, hafta içi bin beş yüz, haftasonu üç bin ziyaretçi ağırladı.

Depo, 100'e yakın konfeksiyon firmasının ortaklığıyla kurulmuş bir merkez. Bunlardan biri olan Hedef Konfeksiyon'un Genel Müdürü Murat Siyahi, ihraç fazlası malın kalitesiz olduğunu düşünmemek gerektiğini söylüyor. "İhracatçı firmalar, aldıkları sipariş doğrultusunda malları hazırlayıp, teslim ettiklerinde, arta kalan mallardan artı bir gelir beklemiyorlar. Çok ucuz fiyatlara aynı kalite malı, böyle merkezlere veriyorlar. Kalite yurtdışına gönderilen malla aynı, ama fiyatı beşte biri." Murat Siyahi, tekstil piyasasını saran Çin mallarıyla, ancak yerli üreticinin malları tercih edilerek savaşılabileceğini de ekliyor. "Türkiye'de her 100 çalışan kadından 75'i tekstilde görev alıyor. Tekstil alanında çalışanların yüzde 90'ı da kadın. Dolayısıyla, kalitesiz Çin mallarından her alışınızda, bu sektörde görev alan bir Türk'ü işsiz bırakıyorsunuz. Bu sebeple, Türk üreticisinin mallarını satarak, bu sektörü koruma altına almaya çalışıyoruz."

Anadolu yakasında da açılacak

Depo, toplam 3 bin metrekarelik dört katta hizmet veriyor. Kadın, erkek, çocuk ve iç giyim reyonları şu anda faaliyette. Kadınlar için klasik ve spor olmak üzere iki farklı reyon bulunuyor. Çocuklar için penyeler, kotlar, kazaklar ve etekler, erkekler için takım elbiseler, gömlekler inanılmaz fiyatlara satılıyor.

Yaz sezonunda, bodrum kat aksesuvar ve ev tekstili, en üst kat da ayakkabı reyonlarına ayrılacak. Binanın arka kısmında bulunan bahçeye de Depo Kafe açılacak. Eylülde Kadıköy Altıyol'da ve Bağdat Caddesi'nde birer Depo daha hizmete girecek.

İleriki günlerde, şu anki fiyatlar üzerinden 12 aya kadar taksit yapılacak. Depo, tekstil mağazalarına toptan satış da yapıyor. Burada yer almak isteyecek, kaliteli ihraç fazlası ürünü olan firmalar da bekleniyor.

Beğendiğinizi hemen alın

Depo'da bir kere beğendiğiniz ama almadığınız malı bir daha aynı rafta bulabilmeniz çok zor. Çünkü burada sürekli bir mal giriş çıkışı yaşanıyor. Her türlü ürün çok çok satılıp bitiyor ve kısa aralıklarla yeni mallar geliyor, raf düzenleri değişiyor. Dolayısıyla, beğendiğiniz ürünleri almak için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Depo'nun hedefi, yaz döneminde her 10 günde bir mağazada bulunan tüm ürünleri yenilemek.

Depo'da fiyatlar inanılmaz

Çocuk etek, şort, elbise, kot pantolonlar 3-10

Kadın-erkek iç giyim 1.5-4

Erkek gömlek 11-13

Takım elbise 65-90

Kadın etek 10

Kot ceket 11

Mont 19-35

Hakiki kürk 200


Kaynak: Hürriyetim