Geriİyi Yaşam Twitter’da Dijital Temizliğe Ne Dersiniz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Twitter’da Dijital Temizliğe Ne Dersiniz?

Twitter’da Dijital Temizliğe Ne Dersiniz?

"Yeni yıla taze bir başlangıç yapmak isteriz hepimiz. Dilek listeleri hazırlar, gardroplarımızı temizleyip toplar, kullanmadığımız kıyafetlerden kurtulmanın yollarına bakarız. Peki bunu dijital alanlarımızda neden yapmayalım?"

Twitter hesabınızı temizlemeye var mısınız? Aşağıdaki önerilerle Twitter’dan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi ve gereksiz tweet'lerin dağınıklığını nasıl önleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sonuçta, bu sizin alanınız - görmek istediğiniz içerikle dolu olduğundan emin olun!

Twitter’da Dijital Temizliğe Ne Dersiniz

KALİTE FİLTRESİ

Kalite filtresi aktif hale getirildiğinde hesap kaynağı ve davranışı gibi çeşitli sinyalleri kullanarak gördüğünüz tweet'lerin kalitesini artırabilir. Bu özellik, bildirimlerinizdeki ve Twitter deneyiminizin diğer bölümlerindeki, yinelenen Tweetler veya otomatik gibi görünen içerikler gibi düşük kaliteli içeriği filtreler. Takip ettiğiniz kişilerden veya yakın zamanda etkileşimde bulunduğunuz hesaplardan gelen içeriği filtrelemez ve tercihlerinize bağlı olarak, bildirim ayarlarınızdan bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

SESSİZE ALMAK

Başka bir Twitter hesabını sessize almak, söz konusu hesabın tweet'lerini zaman akışınızda görmeyeceğiniz anlamına gelir. Tüm Tweet'leri görmekle ilgilenmeseniz bile, arkadaşlarla bağlantıda kalmak için harika bir yol olabilir. Sessize alınan hesaplara bununla ilgili bir bildirim gönderilmez. Ancak bu hesaplar tweet'lerde sizden bahsettiklerinde ve size direkt mesaj gönderdiklerinde bildirim alırsınız.

Ayrıca takip etmediğiniz hesapları da sessize alabilirsiniz; böylece bu hesapların tweet'lerini bildirimler zaman akışınızda görmezsiniz.
Sessize almak, engellemek veya takibi bırakmaktan farklıdır: Sessize aldığınız hesapların, sessize aldığınızı öğrenmelerinin bir yolu yoktur. Bu seçeneğe bir tweet'teki simgeden erişebilirsiniz. Belirli sözcükleri, ifadeleri, kullanıcı adlarını, emojileri veya hashtag'leri içeren Tweet'leri de sessize alabilirsiniz.

Twitter’da Dijital Temizliğe Ne Dersiniz

ENGELLEMEK

Engellemek, Twitter'daki diğer hesaplarla nasıl etkileşim kurduğunuzu kontrol etmenize yardımcı olan bir özelliktir. Bu özellik, belirli hesapların iletişim kurmasını, tweet'leri görmesini ve takip etmesini kısıtlamada herkese yardımcı olur. İsterseniz anında herhangi bir hesabı engelleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, tweet’lerinizi göremez veya size mesaj atamazlar. Eğer profiliniz herkese açıksa, engellediğiniz kullanıcılar oturumu kapattıklarında tweetlerinizi görebilir. Buna ek olarak hesabınızı koruma seçeneğini de sunuyoruz.

HASSAS İÇERİK

Yeni şeyler keşfetmek, Twitter deneyiminin bir parçasıdır, ancak hassas olabilecek belirli görüntüleri görmekten vazgeçebilirsiniz. Hassas medya görüntüleri gösterilmeden önce uyarı almak için ayarlarınızı kolayca değiştirin.