GeriKişisel Bakım Tüylerden kurtulmanın yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüylerden kurtulmanın yolları

"Kışın kıl-tüyle mücadele etmek kolaydır; giy pantolonu, gizle! Ama yaz öyle mi! Siz en iyisi mi durumu karmaşaya çevirmeyin, hemen kurtuluş yöntemini belirleyin."

Traş

Avantajları:
Uygulaması çok kolay. Banyodan önce bir kaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Acısız bir yöntem, tabii derini kesmezseniz.

Nasıl uygulanır: Herhangi bir tıraş bıçağı değil, kadınlara özel bir ürün seçmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü diğerleri gereğinden fazla keskin olabilir. Traş jelini su ile köpürtüp tüylerin çıkış yönünün tersine doğru traş yapmalısınız.

Dezavantajları: Kıllar kökten alınmadığı için batık şeklinde bir görünüm oluşabilir. Üç-dört gün sonrasında yeniden çıktığında tekrarlamak gerekir.

Ağda

Avantajları:
Tüyler kökten alındığı için, bir kere uyguladıktan sonra kişiye göre 15-20 gün gibi uzun bir süre sonrasında tekrarlamak gerekir.

Nasıl uygulanır: Ağdayı yapıştırdıktan sonra tüy­lerin ters yonüne doğru hızlı bir şekilde çek. Daha az uğraş için kolay uygulanabilir, ısıtılmaya gerek duyulmayan soğuk ağ­dayı deneyebilirsiniz. Daha iyi bir sonuç içinse, uygulama öncesi talk pudrası kullanmayı deneyin.

Dezavantajları: Uygulaması biraz uğraştırıcı ve acı vericidir. Ayrıca yaz aylarında sıcaktan dolayı erimesi yüzünden zorluk yaşatabiliyor.

Epilatör

Avantajları:
Uygulaması ağdaya göre nispeten daha kolay. Tüyleri kökten aldığı için ancak 15-20 gün sonrasında tekrar edilmesi gerekiyor.

Nasıl uygulanır: Tercih ettiğiniz makinenin kulla­nım özelliklerine uygun olarak hareket etmelisiniz. Örneğin Philips Satine Ice Optima gibi buz haneli, acıyı hafifleten bir aparatı varsa, bunu kullanmayı unutmayın. Batıkların oluşmaması için, aşağı-yukarı değil, tüylerin çıkış yönüne doğru kullanmalısınız.

Cımbız gibi tüyleri kökünden çekerek aldığı için biraz acı verici. Ama son teknojilerle üretilen, masa; ve soğuk etkisi olan makineleri tercih ederek acıyı en aza indirebilirsiniz.

Krem-jel

Avantajları:
Hiç uğraş vermeden kullanabilirsiniz. Ayrıca acısız bir yöntem.

Nasıl uygulanır: Önerildiği gibi ürünü sürdükten sonra belli bir süre bekleyip bez yardımıyla ya da ürünün yanında verilen uygun bir aparat varsa bunu kullanarak dökülen tüylerini temizliyorsunuz.

Dezavantaj:Tüyleri kökünden almaz, tıpkı traşta olduğu gibi içindeki kimyasallar sayesinde dış yüzeydeki kılları yok eder. Tüyler bir hafta içinde yeniden çıkmaya başlar.

Epilasyon

Avantajları:
Uygulanacak bölgeye (bacak, kol vb) ve yönteme (iğneli, jelli) göre 6 ay-1,5 yıla kadar uzanan aylık seanslarla tamamen kurtulabilirsiniz.

Nasıl uygulanır: Jelle veya ampulle yapılan epilasyonlarda var. Ama bu yöntemler sadece tüylerin belirgin ölçüde azalmasını sağlı­yor. Kalıcı biçimde kurtulmak için, iğne ve lazerli epilasyon yöntemleri kullanılıyor.

Dezavantajları: 16 yaşından önce önerilmiyor. Uygulama yaptıraca­ğınız bölgeye göre yeterli zamana ve paraya ihtiyacınız olacak.