GeriKadın Sağlığı Turan Çolak beklenenden hızlı iyileşiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turan Çolak beklenenden hızlı iyileşiyor

Turan Çolak beklenenden hızlı iyileşiyor

"AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof."

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'de dördüncü yüz nakli yapılan Turan Çolak'ın sağlık durumunun her geçen gün iyiye gittiğini, beklediklerinden hızlı iyileştiğini söyledi.

 

Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 15 Mayıs'ta yüz nakli yapılan 34 yaşındaki Turan Çolak'ın tedavisi sürüyor. Prof. Dr. Ömer Özkan, ameliyattan 3 gün sonra yoğun bakımdan çıkan ve AÜ Hastanesi Plastik Cerrahi Servisi'nde kontrol altında tutulan Turan Çolak'ınyüzündeki ödemin iyice azaldığını ve izin verdikleri ölçüde kendi ihtiyaçlarını karşılayabildiğini belirtti.Prof. Dr. Ömer Özkan, "Yeme içme ihtiyacını kendi karşılıyor. Gözlerini aralıklı açıp etrafını görmesine izin veriyoruz. 20 ya da 25'inci gün yüzünü göstermeyi planlıyoruz. Tabi bunun için yüzündeki ödemlerin tam olarak geçmesi gerekiyor" dedi.


'YÜZÜNÜ GÖRMEK İÇİN HENÜZ HAZIR DEĞİL'
Turan Çolak'ın kontrollü olarak çevreyi görmesine izin vereceklerini, ancak yüzünü görebilmek için henüz hazır olmadığını dile getiren Prof.Dr. Özkan, "Turan gayet uyumlu bir hasta. Şu an için bizim kontrolümüzde çevreyi görmesi sağlanacak. Psikolojik destek veren arkadaşımızın kontrollerini devam ettirerek yüzünü göstermek istiyoruz. Uğur Acar'da güzel tecrübeler edinmiştik. Turan'da da onu yaşamak istiyoruz" diye konuştu.


SAĞLIĞI ÇOK İYİ GİDİYOR
Turan Çolak'ı yeni yüzünü gördükten sonra basının önüne çıkarmayı planladıklarını aktaran Prof. Dr. Ömer Özkan, Turan'ın fizik tedavi sürecini de bu hafta içerisinde başlatmak istediklerini kaydetti. Turan Çolak'ın sağlığıyla ilgili sürecin beklediklerinden iyi gittiğini vurgulayan Prof. Dr. Özkan, "Hiçbir şekilde sorunu olmayan bir hasta. Cerrahi teknikte de bir sorun olmamıştı. Özellikle göz hareketleri için bu çok önemli" ifadelerini kullandı.


UĞUR'UN YÜZ DERİSİ GERİLİYOR
Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar'ın son durumuyla ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Ömer Özkan şöyle konuştu:

 

"Uğur'un mimik hareketleri çok erken başladı. '3- 6 ay arasında başlar' diyorduk. Ama güzel ve olumlu gitmesi ilerleyen dönemde daha iyi olacağını gösteriyor. Gülümsemesinin dışında, kızdığı zaman da mimikleri artık fark edilebiliyor. Uğur'un istemesi ya da bizim gerek duymamız halinde estetik operasyon da yapabiliriz. Ama buna 1 yılın sonunda karar vereceğiz. Şu anda geniş olan derinin yavaş yavaş gerildiğini görüyoruz. Kas hareketlerine ihtiyaç var. Şu an herhangi bir müdahale yaparsak kaslara zarar verebiliriz."


PLASTİK CERRAHİNİN EN UÇ AMELİYATLARI
Gerçekleştirdikleri ameliyatların plastik cerrahinin en uç ameliyatları olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ömer Özkan şöyle dedi:
"Ülkemizde bunların yapılabilecek altyapısının olduğunu gösterdik. Bundan sonra da çok iyi şekilde yapılacak. Artık insanlar buna alışacak. Buna ihtiyaç olduğunu gördük. Bunları gayet yavaş, sağlıklı bir şekilde sonuçlandırıp, hastalarımızı normal hayatına kazandırmakistiyoruz. İlerleyen dönem için mutlaka hedeflerimiz var. Ama biraz yavaş gitmek lazım. Üst üste nakiller hem bizi hem de hastalarımızı yorar. Artık bundan sonra önemli olan donörün çıkması, ihtiyaç olduğunda hastaların ihtiyacını gidermesidir."