GeriKadın Sağlığı Tülin Şahin’den Yazı Fit Geçirmenin Sırları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tülin Şahin’den Yazı Fit Geçirmenin Sırları

Tülin Şahin’den Yazı Fit Geçirmenin Sırları

"Düzenli spora gidiyor, detoks yapıyor, pizzadan, hamur işinden uzak duruyorsunuz. Ama hâlâ istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız Tülin Şahin’in önerilerine kulak verin!"

Metabolizmanız yavaş mı? Su içseniz yarıyor mu? Spor yapıyor ama eriyemiyor musunuz? Sorun sizde değil, doğru bildiğiniz yanlışlarda. Top model Tülin Şahin ‘'Her Daim Fit'’ adlı yeni kitabıyla modellerin güzellik ve spor rutinlerini anlatıyor. Vaatleri büyük: Top modele, mantıları, çikolataları götürüp manken gibi görünmenin yollarını sorduk. “Neymiş bu mucizevi yöntemler” diyorsanız, buyurun...

Tülin Şahin’den Yazı Fit Geçirmenin SırlarıTaze sıkılmış meyve ve sebze sularını tüketmek çok moda. Hesapta sağlık adına yapıyoruz. Ama günde üç öğün bunları tüketirseniz metabolizmanız yavaşlayabilir. En önemlisi şeker deposunu mideye indirmiş olabilirsiniz.

Midenize çöplük muamelesi yapmayın

En iyi şampuanı, kremi kullansanız da midenize çöplük muamelesi yapıyorsanız olumlu sonuç beklemeyin. Çünkü bedeninizi besleyen kana abur cubur yediriyorsunuz. Snob diyetinin felsefesi her besinin en iyi, rafine ve kalitelisini, istediğimiz kadar tüketmek. Uzmanlar, bu yöntemle kilo alma oranımızın düşeceğini söylüyor. Ayrıca kaliteli yiyecekler beş duyumuza hitap ettiğinden vücut tatmin oluyor. Bu da kilo alma riskinizi düşüyor.

Hafta sonu diyeti bozmayın

Bana “Formunuzu nasıl koruyorsunuz” diye soranlara cevabım ‘öğle salata yemeyerek’ oluyor. Kahvaltıyı kral gibi, öğle yemeğini prens gibi akşam yemeğini de fakir gibi yiyeceksin. Öğle saatlerinde vücudun enerjiye ihtiyacı var, ne yerse yakmaya hazır. Siz ona zorla salata yediriyor, iki saat sonra da acıkıyorsunuz. Büyük hata!
Birçoğumuz diyete pazartesi başlar hafta sonları da bozar. Büyük hata! Çünkü bedenin hafızası sandığınızdan kuvvetli: İstediğiniz kadar hafta içi sağlıklı beslenin, beyniniz daha cuma sabahından hafta sonu istediğinizi yiyeceğinizi bilir.Tülin Şahin’den Yazı Fit Geçirmenin Sırları

Metabolizmanızı şaşırtın: Rutininizi değiştirin

Pazartesi-cuma istediğinizi yiyin, hafta sonu sağlıklı beslenin. Ama bedeninizi uzun süre bu ritimde de tutmayın. Çünkü bedenin kendini yenilemesi 21 gün sürüyor yani her değişikliğe 21 günde bir alışıyor.
Bazı yemekler haksız yere kötü üne sahip. Pizza, hamburger ve mantı. Hamburgerde sosu ve miktarı abartmayıp, kızarmış yerine fırında patates yerseniz sorun yok. Pizzada kritik nokta hamurunun ince, malzemelerinin de az yağlı olması. Mantı da hamuru kalın değilse ve kızartılmamışsa gayet masumdur.

Öyle her balığın eti yenmez!

Bu konu, biz modeller için kuaförümüz, makyözümüz kadar önemlidir. Tüm modeller somon ya da ton balığı yer. Özellikle kuzey denizlerinden gelen somon en iyisi çünkü eti daha yağlı. Ama bu yağ, doğru yağ. Korkmaya gerek yok!

Tülin Şahin’den Yazı Fit Geçirmenin Sırları

Modeller hep buzlu su içer

İlginç ama gerçek: Hatta buz yer. Neden mi? Çünkü vücut buzu ısıtmak için fazladan kalori yakar.
Düzenli spora gidiyor, hâlâ istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. 45 dakika- 1 saat kardiyo ve 30-40 dakika ağırlık çalışması kalçadaki fazlalık sorununu rahatça çözer.

Tülin Şahin’den Yazı Fit Geçirmenin Sırları

Elma testi

İştesiniz, açlık baş gösterdi. Durumu hemen bir elmayla test edin. Birinci ısırıktan sonra yiyemiyorsanız, o zaman acıkmamışsınızdır. Hissettiğiniz strestir. Dışarı çıkıp 10 dakika yürüyüş yapın. Daha iyi hissedeceksiniz.
Akşam eve geldiniz, en sevdiğiniz dizi başladı. Ekranın önüne mat serin, başlayın kolları, bacakları ve kalçayı çalıştırmaya. Her bölgeyi 3 tur 10 kez çalıştırın. Kısa sürede forma kavuştuğunuzu göreceksiniz.

Her lokmayı 22 kez çiğne

Böylece iyice sindirip mideyi yormadan yersiniz. Üstelik beyne ‘doydum’ sinyali yemek yedikten 20 dakika sonra gidiyor. İkinci tabağa da yönelmezsiniz.