GeriKişisel Bakım Thalassotherapy
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Thalassotherapy

"Adını Yunanca'daki "thalasso" (deniz) ve "therapy" (bakım) sözcüklerinin birleşiminden alan thalassotherapy, yorucu ve yıpratıcı yaşam tarzının etkilerini gideren, stress, bezginlik, ruhsal yorgunluk, psikolojik rahatsızlıklar, dolaşım bozuklukları, eklem ağrıları, nefes darlığı, cilt hastalıkları ve uykusuzluktan, fazla kilolara kadar bir çok soruna çözüm olarak gösteriliyor."

Deniz suyu kullanılarak yapılan Thalassotherapy kürleri günümüzde oldukça popular. Bir çok otel ve tatil köyü ardı ardına Thalassotherapy merkezleri açıyor.

Thalassotherapy nedir?

Sağlık sorunlarının giderilmesi için deniz suyundan faydalanılarak yapılan deniz kürleri thalassotherapi olarak adlandırılıyor. Thalassotherapy yönteminin ilk uygulayıcısı ünlü tıp adamı Hipokrat. Cicero'nun yakalandığı amansız hastalığın rahiplerce deniz suyuyla tedavi edildiği, kendi yazdığı metinlerde yer alıyor. Bu yönteme damgasını vuran bir diğer isimse, 1860'larda konu üzerine araştırmalar yapan doktor La Bonnadiere.

Thalasso Bakım Türleri

Su Jimnastiği

Deniz suyu doldurulmuş ve ısıtılmış havuzlarda kan dolaşımını hızlandırma ve kasları gevşetme jimnastiği. Bu egzersizler karnı sıkılaştırmak, sırtı gevşetmek, kolları biçimlendirmek, bacakları sıkılaştırmak için çok uygun.

Havuzda Hidromasaj

Isıtılmış deniz suyu havuzunda püskürtmeli su masajları, hücre canlandırıcı, kas gevşetici ve vücut şekillendirici etkilere sahip.

Özel Masaj Banyosu

34 -38 derecede ısıtılmış deniz suyu ile sualtı püskürtme ve hava kabarcıkları ile ayak tabanından omuzlara kadar gevşetici, sakinleştirici ve dolaşım düzenleyici otomatik su masajı banyosu. Masaj banyosunda yosun veya deniz tuzu ilavesi vücuttaki toksinlerin atılmasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Stres atma ve zayıflama işlemleri için özel yağların da ilavesi gerekiyor.

Su Altı Masaj

34 -35 derecede ısıtılmış deniz suyu ile dolu banyoda elle olarak yapılan su masaji kan dolaşımını hızlandırıyor, kas ve eklem ağrılarını hafifletiyor.

Nasıl Yapılır?

Thalassotherapy, belirli bir derinlikteki temiz deniz suyunun çekilerek vücut seviyesine kadar ısıtılması ve bu suyun özel havuzlar, çeşitli masaj teknikleri, egzersizler ve yosun maskeleri ile birlikte kullanılmasına dayanıyor.

İnceltilmiş Yosun ile Thalgo Bakım Kundağı

Vücudun belli bölgelerine ya da tamamına inceltici yosun uygulandıktan sonra ısıtıcı bir kundak ile sarılıp bir müddet dinlendirilmesi, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor, organizmayı canlandırıyor ve ağrı giderici özelliği ile eklemleri yumuşatıyor.

Yağmur Duşu

Yatay duşlar ile tüm vücuda yağdırılan ılık deniz suyu yağmuru, teskin edici ve dinlendirici özelliğe sahip. Yağmur duşu altında bitki özü yağları ile elle masaj da yapılabilir.

Jet Duş

Belli bir mesafeden ve istenilen basınçta vücuda dikey olarak püskürtülen deniz suyu masajı. Hücreleri canlandırma, kasları gevşetme özelliğine sahip.

Klasik Masaj

Uzmanlar tarafından vücuda kısmen veya tamamen uygulanan el masajının dolaşımı düzenleyici, kas gerilimini azaltıcı etkisi var.

Proseterapi

Lenfatik sistemi düzenleyerek bacaklarda meydana gelen ödemi yok etmeye yarıyor.

Sorunlara Yönelik Thalassotherapy Kürleri

İncelme: Fazla kilolardan arınmaya ve vücut hatlarını inceltmeye yönelik bir kür. Thalassotherapik kür, bir diyet programı ve egzersiz eşliğinde uygulanıyor.

Anti-stres: Günlük hayatın sıkıntılarından kaynaklanan gerilimi giderme amaçlı bir uygulama. Organizmaya minareller yüklenip vücut ile zihin üzerinde rahatlatıcı bir etki sağlanıyor. Baş ağrısı, sırt ağrısı, uyku bozukluğu, halsizlik gibi şikayetleri olanlara uygulanmakta. Ayrıca iş ortamının gerginliklerinden, saatler boyu masa başında, bilgisayar önünde oturmaktan kaynaklanan fiziksel rahatsızlıklardan kurtulmak isteyenler de öneriliyor.

Anti-sigara: Sigara detoks tedavisidir. Diyet ve egzersiz eşliğinde uygulanıyor. Vücudun oksijen ihtiyacına yönelik olan Anti-sigara kürü motivasyon ve rahatlama içerikli. Sigarayı bırakmak isteyen herkese uygulanabilir.

Spor sonrası: Profesyoneller için müsabaka sonrası rahatlama sağlıyor. Kasların rahatlaması ön planda. Spor yapan herkese yönelik. Yapılan egzersizlerden maksimum yarar ve keyif alınmasına yardımcı oluyor.

Bacaklara özel: Bacaklardaki kan dolaşımını iyileştirmeye yönelik uygulama varisleri ve ödemleri azaltıyor. Diyet eşliğinde yapılması tavsiye ediliyor. Islak kumda yürümek veya havuzun boyu aşmayan bölgesinde yürümek başlıca uygulamalarıdır.

Doğum sonrası: Doğumun ardından vücudun eski formunu yeniden kazanmasına yönelik bir uygulama. Dokuların yenilenmesine, kan dolaşımının iyileştirilmesine, mineral eksikliğinin giderilmesine yardımcı oluyor. Sırt ağrılarına ve duruş bozukluklarına iyi gelmekte.

Sırt ağrılarına özel: Sırt ve bel kaslarını güçlendirmeye, rahatlatmaya yarar. Sırt ağrısı ve siatik ağrısı çeken herkese yöneliktir.

Banyo

Tüm vücut banyosu olarak tanımlanan çeşitli banyo tedavileri bulunuyor. Özel banyolara örnek olarak Türk Hamamı, "SPA" banyosu, deniz suyu banyosu (Thalassotherapy), sauna, bitki banyoları, mineraller v ediğer özel madde ve temizleyicilerden oluşan besleyici banyolar sayılabilir.

Çokça kullanılan "Sitz" banyoları, kalçalar için tavsiye ediliyor. Sitz iki bölümden oluşur: hasta, sıcak suda oturur ve ayakların soğuk suya sokar. Ardından tam tersi yapılır. Diğer bir yöntem de, vücudun tümünü sırayla her iki dakikada bir değiştirmek şartıyla önce sıcak ve soğuk suya sokulmasıdır. Bu banyo; karaciğer, böbrek ve kabızlık problemleri çekenler için de tavsiye edilir. Bu tedavinin amacı leğen kemiği çevresindeki bölgelerde kan ve "lymph" dolaşımını düzenlemek ve dokuları yenilemektir.

Duş

Eskiden bu yöntem hastanın üzerine tazyikli soğuk su püskürtülmesiyle gerçekleştiriliyordu. Bugün ise, sıcak ve soğuk suların vücudun belirli bölgelerine püskürtülmesi şeklinde uygulanıyor. Bu yöntemde su hızlı bir şekilde vücuda temas ettiğinde, kişi kendini rahatlamış ve zindeleşmiş hissediyor. "İskoç, duşu" olarak bilinen uygulamada, su direk olarak omurganın üzerine, sinir sistemini harekete geçirmesi için püskürtülüyor. Diğer yöntemler "Bilitz jet-duş" ve "iğne duş".

Kompres
Kompres yöntemi, genişçe bir parça pamuk, sargı bezi ya da küçük bir havlunun sıcak ya da soğuk su ile ıslatılarak yücudun belirli bir bölgesine uygulanmasıyla gerçekleşir. Ağrılı ya da kızarmış eklem yerlerine kompres uygulanabilir. Eklem yeri kompresin neden olacağı ısıyı korumak üzere kuru bir bezle sarılır, böylece ağrı ve kızarıklığın azalması sağlanır. Kompres aynı zamanda buharla ya da bazı bitkilerin o bölgeye yapıştırılmasıyla da yapılabilir.

Enemas

Enemas yöntemi suyun dahili olarak kullanılarak bağırsakları rahatlaması sağlar. Bağırsaklarda bulunan toksin çoğalmasının dışarı atılmasını sağlayan bir yöntemdir. Vücut ısısına getirilmiş suyun bir kateter vasıtasıyla rektumun içine verilmesiyle gerçekleşir. Suyun toksinlerle birlikte çıkması için 5 ile 10 dakika arasında vücutta tutulması gerekir.

Sudan gelen güzellik

Thalassotherapy

SPA hizmeti veren oteller

Kaplıcalar