GeriKişisel Bakım Tatil Sonrası Burun Estetiği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatil Sonrası Burun Estetiği

Tatil Sonrası Burun Estetiği

"Burun estetiği ameliyatını tatil dönüşüne bırakanlar için Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can’a burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenleri sorduk."

Burun estetiği ameliyatları bilinenin aksine her mevsimde yapılabilir. Bazı hastalarımız için tatil dönemi estetik operasyon için en uygun zaman olabilir. Çocukları okula giden ev hanımları ya da çalışanlar için tatil sonrası dönem burun estetiği operasyonu açısından çok daha uygun olur. Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur güneş ışıklarının zararlı etkileridir.”

Güneşe karşı koruma sağlanmalıdır

“Tatilinizi yaptıktan sonra burun estetiği olunursa güneşin zararlı etkilerine karşı daha kolay korunur. Burun estetiği ameliyatı sonrası, cilt ultraviyole ışınlarına karşı daha hassas olur. Özellikle dik olarak gelen güneş ışıkları burunda – özellikle burun sırtında - renk değişimine yol açabilir. Estetik operasyon sonrası hem güneşten koruyucu krem hem de şapka kullanarak güneşin zararlı etkilerden korunabilirsiniz. Bu süre içinde güneş gözlüğü kullanmamaya özen göstermelisiniz. Gözlük burnunuzun şekil alma döneminde deformasyona – çöküntüye neden olabilir. Güneş gözlüğünü ameliyattan minimum 8 hafta sonra kullanmanız tavsiye edilir.”

Tatil Sonrası Burun Estetiği

Burun kuru tutulmalıdır

“Burun estetiği sonrası en az 2 - 3 hafta boyunca denize ya da havuza girilmemelidir. Havuzun suyunda bulunan klor ya da temiz olmayan deniz suyu burunda tahriş veya enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca bu tarz etkinlikler esnasında burnunuza darbe alma riski de bulunur. Bunun dışında takım halinde yapılan spor etkinlikleri ya da topla yapılan sporlar da aynı şekilde darbe alma riski taşıdığı için uzak durulmalıdır.”


Bol su içmeye dikkat edilmelidir

“Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde vücudun su ihtiyacı her zamankinden çok daha fazla olur. Bu nedenle ameliyat sonrası dönemde günde ortalama 2,5 ile 3 litre kadar su içmeye özen göstermelisiniz. Hem vücutta ameliyat sonrası oluşan ödem hem de cildin iyileşmesi için düzenli su tüketimi çok önemlidir.”

Kolay giyilip çıkarılan kıyafetler seçilmelidir

“Operasyon sonrası süreçte kıyafetlerinizi dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Burnunuza sürtünme ihtimali olan kıyafetleri tercih etmemelisiniz. Bu süreçte önden düğmeli gömlekler ya da fermuarlı elbiseler giyerek bu riski ortadan kaldırabilirsiniz.”

Op. Dr. Yusuf Can “Burun estetiği operasyonları kişiye özel olarak planlanır ve anestezi altında ortalama 1.5 -2 saat içinde gerçekleştirilir. Birkaç günlük dinlenmenin ardından hasta normal yaşantısına geri dönebilir. Birkaç hafta içinde burnun yeni şekli ortaya çıkar, ancak şeklinin tam olarak ortaya çıkması için 6 ay ile 1 yıl kadar beklenmesi gerekir. Operasyon sonrası iyileşme süreci tüm uyarılara dikkat edildiği sürece yaz aylarında da iyileşme süreci oldukça kolay geçer.”

Tatil Sonrası Burun Estetiği