GeriKişisel Bakım Suyun nimetleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suyun nimetleri

"Detoks uygulayacaksanız, suyun nimetlerinden de faydalanmalısınız. Ama bol su içmek, sudan tam olarak faydalandığınız anlamına gelmez. Sabahları soğuk duş almak, su altında vücudu fırçalamak sizi ruhsal açıdan rahatlatmakla kalmaz, beslenme programınıza da destek olur."

Detoks programının yiyeceklere ilişkin kurallarına harfi harfine uymanız, güzel bir başlangıç. Ancak vücudunuzun yaz temizliği, belirttiğimiz gibi sadece besinlerle sınırlı değil. Bir yandan vücudunuz aldığı doğru besinlerle güçlenirken, bir yandan da güçlü ve enerjik olmak için bazı kurallara uymanız gerekiyor. Vücudunuzla ilgili önerileri dikkatle ve hassasiyetle yerine getirmelisiniz. Aksi halde, beslenme konusundaki çabalarınız boşa gider. Program yarım kalır. Ve siz de yaz temizliğinizi yarıda bırakarak, hayatı kendinize daha da zorlaştırırsınız. Önce, yapılması gerekenleri madde madde sıralayalım:

Her sabah soğuk duş alın

Her sabah kurumuş deri hücrelerini temizleyin

Her sabah ve akşam, kendinize masaj yapın

Her gün otuz dakikanızı vücut egzersizlerine ayırın

Her gün on dakika, gevşeme egzersizi yapın

Her gün beş dakika doğru nefes almayı deneyin

Her gün içinizden gelerek gülümseyin

Sabahları uykudan kalkınca vücudunuzun kendine gelebilmesi için bir şoka ihtiyacı olacak. Evinde yüzme havuzu bulunan mutlu azınlık için giyinmeden havuzda birkaç kulaç atmak çok yararlı olacaktır. Ama evinizin yüzme havuzunun olmaması, programı aksatmak için bir bahane sayılamaz. Siz uykudan kalkınca, doğruca banyonun yolunu tutup, soğuk suyla duş yapın. Vücudunuz soğuk suyla temas edince birden dirildiğinizi hissedeceksiniz. Soğuk su kan dolaşımını hızlandırır ve birkaç dakika sonra vücudunuzun ısındığını hissedersiniz. Her zaman sadece soğuk suyla duş yapmanız şart değil. Banyodan çıkarken birkaç saniye soğuk suyun altında durun, bu kadarı da yeterli.

Fırçalama işi çok önemlidir

Eski kadınlar, hamamlarda yıkanırken mutlaka keselenirlerdi... Evlerde banyo yapma imkanı yaratıldıktan sonra keselenme alışkanlığı da yavaş yavaş unutuldu. Son yıllarda ise keselenme derideki ölü hücreleri temizleme işlemi olarak tekrar gündeme geldi. Ölü deri hücrelerinin temizlenmesiyle derinin gözenekleri açılır ve derinin rahat oksijen alması sağlanır. Ölü derinin rengi solgundur ve ışığı gerektiği gibi yansıtmaz. Oysa sağlıklı deri normal ışık altında parıldar.

Deriyi fırçalamak, kasların kasılmasını sağlayarak, kan ve lenf dolaşımını hızlandırır. Derinin temizlenmesi ve hücrelerin yenilenmelerini hızlandırır. Vücudun su tutması ve ödem de bu sayede önlenebilir. Cildinizi fırçalayın önerisini okuyunca, gözlerinizin önünde nasıl bir manzara canlandıracağınızı bilemezsiniz. Kullanacağınız fırçanın türü hakkında da hiçbir fikriniz olmayabilir. Bu konuda biz size yardımcı olalım. Sert kıllı bir fırça, kuru bir flanel bezden yapılmış kese ya da lif kullanmalısınız. Vücudunuzu fırçalarken cildinizin ıslak olmamasına dikkat edin. İşe başlamadan önce soyunun. Vücudunuzun her noktasına elinizi değdirebilecek şekilde bir yere oturun. Örneğin yatağınızın kenarına ilişip, bacaklarınızı yüksek bir yastığa uzatırsanız, deri fırçalamak için mükemmel pozisyonu yaratmış olursunuz. Fırçalama işlemine ayaklarınızdan başlamalısınız. Fırçayı aşağıdan yani ayaklardan yukarı doğru hareket ettirmelisiniz. Göğüs bölgesine ulaştığınız zaman fırçayı daima kalbe doğru hareket ettirin.

Bu uygulama, kalbin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Eğer fırçayı kalbe doğru değil de aksi yöne doğru hareket ettirirseniz, baygınlık geçirebilirsiniz. Vücudunuzu fırçalarken, elbisenizin tozunu alır gibi hafif ve kısa süreli darbelerle yetinmeyin. Deri fırçalama işinde fırça vücuda iyice temas etmeli ve her darbe uzun süreli olmalı. Kollarınızı fırçalarken de fırçayı bilekten omuza doğru hareket ettirmelisiniz. Boyun ve omuz bölgelerinde fırça darbeleri sert olmamalı. Karın bölgesini fırçalarken saat kadranı doğrultusunda, vücudunuzda hafif hafif daireler çizin. Yüzünüzü sadece çok yumuşak bir yüz fırçasıyla fırçalamalısınız. Sert kıllı bir fırça, yüzün nazik derisine zarar verebilir.

Masajı kendiniz uygulayın

Vücuda masaj yapılmasının sağlayacağı yararlar saymakla bitmez. Detoks programında da masajın önemli bir yeri var. Bir masaj uzmanının size masaj yapmasını elbette tercih edeceksiniz. Fakat böyle bir imkana sahip olmayınca, detoks programını yarıda bırakmayı göze almamalısınız. Kendi kendinize masaj uygulamayı deneyin, sonuçtan siz de memnun kalacaksınız. Masajı bir ikinci şahıs değil, kendiniz de uygulayabilirsiniz. Tabii kendi kendine masajın bazı özellikleri var. Peki, masajın vücudun temizlenmesindeki rolü ne olabilir? Bu soruyu bir liste ile yanıtlayalım:

Kaslarınızı ısıtır ve gevşetir

Gerginliği yok eder

Stresi azaltır

Kan dolaşımını hızlandırır

Bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur

Vücudun fazla sıvıyı atmasını sağlar

maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur

Kan basıncını düşürür

Kasları güçlendirir