GeriEv Dekorasyon Sudan tasarruf edin, "yeşil yaşayın"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sudan tasarruf edin, "yeşil yaşayın"

Sudan tasarruf edin, "yeşil yaşayın"

""Yeşil yaşam" ifadesi altında enerjiden tasarruf ettiren birçok başlık yer alıyor, Bunlardan birisi de su tasarrufu. Sudan tasarruf ederek nasıl daha ekonomik ve sağlıklı yaşanır, sizin için küçük bir araştırma yaptık."

1990'ların başından beri banyonuzda en ufak bir değişiklik yapmadıysanız her yıl tonlarca suyu boşu boşuna harcıyorsunuz dernektir. Çoğu kez yeni alınan bir ürünün eskisini muhafaza etmekten daha maliyetli olduğu düşünülür. Fakat günümüzde özellikle son yıllarda geliştirilen sistemlerle yıllık bazda hem çevreye karşı göstereceğiniz duyarlılık, hem de faturalardan sağlayacağınız tasarrufla aslında çok daha karlı bir adım atmış olursunuz. Duş başlığı, klozet, armatür gibi banyo bileşenleri artık "nasıl tasarruf edilebilir?" sorusuyla tasarlanıp üretiliyor.

Ufak adımlarla büyük tasarruf
Klozetin su haznesine taş koyulduğunu elbet duymuşsunuzdur. Bunun amacı ilkel yollardan da olsa tasarruf etmektir. Ancak su tesisatçıları ısrarla bu yöntemin yanlış olduğunu vurguluyor. Eğer banyo ya da mutfağınızda yenilik yapabilecek ekonomik gücünüz yoksa alışkanlıklarınızı değiştirerek sudan tasarruf edebilirsiniz. İşte birkaç öneri:

1. Kirlileri bulaşık makinesine yerleştirmeden önce durulamak yerine üzerlerini fırçalayın.
2. Küveti doldurmak ya da banyo yapmak yerine duş almaya Özen gösterin.
3. Dişlerinizi fırçalarken suyun şırıl şırıl akıp gitmesine izin vermeyin, mutlaka musluğu kapatın.
4. Ve bir kez daha: Elde yıkamak yerine makinede yıkayın.

1. Tutumlu lavabo
Rose Lovegroove tarafından 6 cm derinliğinde tasarlanan lavabolar üretim aşamasında daha az kaynak kullanılmasına olanak tanıyarak malzemeden tasarruf edilmesini sağlıyor. Ayrıca daha ince tasarlanan bu tarz lavabolarda suyun miktarını ayarlamak da artık çok pratik.

Lovegroove lavabo, Vitra.

2. Banyo keyfinin pabucu dama
Su sarfiyatına en çok sebep veren küvet ve jakuzilerinizi artık doldurmanıza gerek yok. Üstelik enerji tasarrufu yaparken keyfinizde taviz vermenize gerek kalmayacak. Yeni üretilen duş başlıkları hem banyo yaparken harcadığınız suyun miktarını yarılıyor hem de siz duş alırken masaj yapıyor.

Dream oval duş başlığı.

3. Akıllı klozet
Yeni teknolojilerle 4 kişilik aileniz için yılda 10.800 litre su tasarrufu yapabilirsiniz. 4 kişilik ve gündüz evde olmayan bir ailenin banyosunda, her bir aile bireyinin klozeti günde ortalama 5 defa kullandığı varsayıldığında, gömme rezervuar günde 20 defa kullanılıyor. Bu veriler ışığında, bir gömme rezervuar ayda 600 defa, bir yılda ise ortalama 7.200 defa yıkama gerçekleştiriyor. Normal şartlarda her kullanıldığında 6 litre su harcayan bir asma klozet yılda 43.200 litre suyun kanalizasyona gitmesine sebep oluyor. Daha az suyla temizlik işlevini gerçekleştiren klozetlerle kanalizasyona akıtılan bu suyun 10.800 litresini tasarruf edebilirsiniz.

Smart asma klozet, Serel.

4. Ekonomik batarya
Isı ve debi ayarlı bataryalar sayesinde (debi ayarı seramik diskli kartuşlar sayesinde mümkün olabiliyor) su faturası artık cebinizi yakmıyor. Diskli kartuşlara ek olarak geliştirilen çift kademe sistemi de su tüketimini azaltıyor. Ayrıca çıkış ucunda bulunan perlatörle su ve havayı karıştırarak, hem daha az su tüketimi sağlıyor, hem de suyun vitrifiyeden dışarı sıçramasına engel oluyor.

Targa batarya, RocaKale.