GeriKişisel Bakım Sudan gelen güzellik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sudan gelen güzellik

"Son yıllarda ortaya çıkan hastalıkları doğal yöntemlerle tedavi etme eğilimi artarak büyüyor. Tempo Dergisi'de ülkemizde kullanılan suyla gelen güzellik ve sağlık yöntemlerini ele almış."

GÜZELLİK BANYOLARI

Banyodan maksimum fayda sağlayabilmek için bazı uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Kese: Ölü derinin atılmasını ve kan dolaşımının atmasını sağlar.

Lifli Eldiven: Karından ayaklara, ellerden omuzlara ve sırta kadar vucudunuzu iyice ovun. Eğer kılcal damar çatlamaları çok oluyorsa bu uygulamayı bırakın ve düzenli olarak C vitamini alın.

Yağ Masajı: Banyoda sabunlanmadan once küçük bir şişe bitkisel yağ ile vucudunuzu ovun. Daha sonra hafif bir sabun kullanın veya hiç kullanmayın. Banyodan çıktıktan sonra iyice kurulanın ve yağın geri kalanını vucudunuza yedirin.

RAHATLATICI BANYOLAR

Aromatik Banyo: Küveti doldururken 3 damla fesleğen yağı, 3 damla biberiye yağı, 3 damla nane yağı katın.

Bitki banyosu: Bir avuç papatya ve bir avuç karakafes otunu alıp yarım saat kaynatın. Daha sonra doldurduğunuz küvete döküp içine girin (Çok sıcak olmamasına dikkat edin).

CANLANDIRICI BANYOLAR

Çam Esansı: Çam kozalaklarını ve iğnelerini tancerenin dörtte birini kaplayacak şekilde yerleştirin. Üzerine tencerenin kalan dörtte üçünü kaplayacak şekilde su koyup yarım saat kaynatın. Daha sonra suyu süzüp kaynatmaya devam edin. Kaynayan karışımın 100 gramını doldurduğunuz küvete döküp, geri kalanını başka zaman kullanmak üzere dolapta saklayın.

Afrodizyak Etkisi: İki damla fesleğen yağı, iki damla yasemin yağı ve iki damla mür yağını karıştırıp dolmakta olan küvete boşaltın. Bu çok güzel kokan karışım afrodizyak etkisine sahiptir.

Mineral Banyoları: 1,5 bardak Epsom tuzunu, suyla doldurduğunuz küvete koyun ve 20 dakika içerisinde kalın.

Sirka Banyosu: Bir bardak elma sirkesini bayo suyuna katın. Bu sızlayan kaslarınızın acısını geçirecektir. Kaslarınızı önce sirkeyle ovup daha sonra banyoya girmeniz de iyi gelebilir.

CİLDİ YUMUŞATAN BANYOLAR

Süt banyosu: İki bardak yağsız sütü suyla doldurduğunuz küvete boşaltın. Bu cildinizi yumuşatıp pürüzsüzleştirecektir.

Bitkisel Banyo: Bir kesenin içine; kır papatyası, karakafes otu ve ıhlamur çiçeği doldurun. Suyla ısllattığınız keseyle cildinizi yıkayın. Sonra kokulu keseyi banyonun içine bırakın.


Sudan gelen güzellik

Thalassotherapy

SPA hizmeti veren oteller

Kaplıcalar