GeriKadın Sağlığı Strese karşı komedi filmi izleyin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Strese karşı komedi filmi izleyin!

Strese karşı komedi filmi izleyin!

"Çağın hastalığı stresten nasıl kurtulacağız? Uzman Psikolog Eylem Ayrancı konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi..."

Günümüzde yaşam koşulları ve standartları insanların sorunlar yumağıyla karşı karşıya bırakıyor. Bu durumda günümüz insanı, çözümünü tek başına bulamadığı, hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş sorunlarla boğuşurken, çağın hastalığı strese yakalanmadan edemiyor. İnsanlar bu kadar stresle iç içeyken bilmesi gereken en önemli konulardan biri de stresle başa çıkma yöntemleri oluyor. Bu kapsamda Aile Danışma ve Eğitim Merkezi Uzman Psikoloğu Eylem Ayrancı, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Stres” konulu söyleşide katılımcılarla buluştu.

Strese karşı komedi filmi izleyin

 

Bu etkenler stres nedeni!
Stresin kişinin ruhsal ve bedensel sınırlarının zorlanmasıyla ortaya çıkan bir durum olduğuna dikkat çeken Ayrancı, “Stres bireyin fiziksel, psikolojik ve psiko-sosyal alanlarıyla ilgili olarak ortaya çıkar. Olumsuz çevre koşulları, kalabalık, gürültü, doğal afetler, bedensel travmalar, kişilik yapısı, sosyal çevre ve ilişkiler, yaşam standartları kişinin stres altına girmesinde etkilidir.” diye konuştu.

Strese karşı komedi filmi izleyin

Ayrancı, bir olayın stres olarak algılanmasında kişinin yorumlama ve algılama durumunun önemli olduğunu ifade etti. Stresli olan kişilerin, konsantrasyon sorunu ve zihin bulanıklığı yaşadığını belirten Uzm. Psikolog Ayrancı, “Stresli kişiler, zihinsel etkilerin yanısıra aşırı yer, ya da iştahtan kesilir. İnsanlara bağırır, alkol ve diğer maddeleri kullanıyorsa bunları arttırır. Kolay ağlar, aile ve arkadaşlarından uzaklaşır, görev ve sorumluluklarından kaçınır, fiziksel olarak da göğüs ağrısı, aşırı yorgunluk, kalp çarpıntısı, uyku problemi ve karın ağrısıyla karşı karşıya kalır.”diyerek, stresin etkilerini sıraladı. Ayrancı, stresin astım, diyabet, baş ağrısı ve migren, sindirim bozuklukları, hormonal bozukluklar gibi rahatsızlıkları da tetiklediğini belirtti.

 

Yararlı stres; ekstra enerji gücü sağlar!
Stresin birçok olumsuz etkisinin yanı sıra yararlı bir yanı olduğunun da altını çizen Uzm. Psikolog “Biraz stres, bizim yaşamımızı devam ettirebilmemiz için gereklidir. Bu durum bazı durumlarda önlem almayı ve dikkatli olmayı gerektirir. Bir anlamda da ekstra enerji gücü sağlar” diye konuştu.

Strese karşı komedi filmi izleyin

Stresle başa çıkmak için;
Ayrancı, stresle başa çıkmak için komedi filmleri izleme ve günlük tutmanın etkili olduğunu ifade ederek, katılımcılara şu tavsiyelerde bulundu.

“Düşünce tarzınızı olumlu ve ılımlıya çevirin, buna bağlı olarak davranışlarınız ve yaşam tarzınızda değişir. Bardağın dolu tarafından bakarak, olayları değerlendirin. Kararlı olun, bir olay karşısında duygu ve düşüncelerinizi sakinleştikten sonra karşınızdakiyle paylaşın. Organize olun ve zamanı iyi kullanın. Sevdiklerinizle zaman geçirip, sorunlarınızı paylaşın. Çocuklarla oynayın, sakin müzik dinleyin, yürüyüş yapın, günde 45 dakika yürümek kaygı ve stresi azaltıyor.”