GeriKişisel Bakım Soğuk Havaların Cilde Olumsuz Etkileri!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soğuk Havaların Cilde Olumsuz Etkileri!

Soğuk Havaların Cilde Olumsuz Etkileri!

"Soğuk havalarda kuruyup çatlayan ve pütürlü bir görünüm kazanan cilt, esnekliğini kaybeder. Saç, Bakım, Güzellik Uzmanı ve Eğitmen Master Figen Aktosun sizler için soğuk havaların cilde olumsuz etkilerini anlattı..."

Soğukları daha fazla hissettiğimiz şu günlerde cildimizi bekleyen birçok sorun ya kapıda ya da yaşıyoruz. Cildi koruyan ve kış aylarında doğal bariyer görevi gören yağ ve su oranı soğuk havalarla birlikte bozuluyor. Cilt kurumaya ve matlaşmaya başlıyor, donuk, gri beyaz bir renge dönüşüyor. Çizgiler artıp derinleşiyor, deri pütürlü ve pul pul bir görünüm ortaya çıkıyor. Dolayısıyla kış döneminde cildin neminin korunması ve beslenmesi çok önemli.Soğuk Havaların Cilde Olumsuz EtkileriSaç, bakım, güzellik uzmanı ve eğitmen Master Figen Aktosun, soğuk havalarda cildi nasıl koruyacağımızı anlattı.

Kış Mevsiminde Cilt Kuruyup Pütürlü Bir Hale Geliyor

Kalıcı makyaj konusunda Türkiye’de Master unvanına sahip birkaç kişiden biri olan güzellik uzmanı Figen Aktosun, ilk sorumuz olan “Soğuk havalar cildimizi nasıl etkiliyor”a şöyle cevap veriyor:

“Kış mevsiminde cildi koruyan doğal bariyer tabakanın bütünlüğü bozuluyor, yağ oranı düşüyor ve ciltte yüzde 10 olması gereken su oranı azalıyor. Kuruyan cildin rengi matlaşıyor, donuk, gri-beyaz bir renge dönüşüyor. Çizgiler artıp derinleşiyor, deri pütürlü ve pullu bir görünüm kazanıyor. Hele yaş da ilerlemişse yağ tabakası azalan ciltte bu sorunlar çok daha hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor.
Ciltteki kuruluk, yağ bezlerinin yeterli sebum veya yağ üretememesinden kaynaklanıyor, nemin yitirilmesi ise cildin su ihtiyacının yeterince karşılanmamasından... Kışın özellikle rüzgar, soğuğun etkilerini artırıyor ve ciltten nemi aniden uzaklaştırarak, yüzeyinin aşırı derecede soğumasına neden oluyor. Dolayısıyla kışın cildin neminin korunması ve beslenmesi önem kazanıyor.”Soğuk Havaların Cilde Olumsuz Etkileri

El, Yüz ve Dudaklar Soğuktan Daha Çok Etkileniyor

Elbette soğuk havaların etkisi burada bitmiyor. Ciltte çatlama, kanama, tahribata bağlı esneklikte bozukluklar da meydana geliyor. Peki bunlar nasıl mı oluyor. Söz yine Master Figen Aktosun’da; “Havaların soğuk olması nedeniyle ev, iş yerleri, alışveriş merkezleri ve toplu taşıma araçları gibi kalabalık alanların genellikle yeteri kadar havalandırılmadığı için klima, elektrikli soba ve kaloriferler ile ısıtılan bu alanlar nemsiz kalarak cildin kurumasına, çatlamasına neden oluyor. Bu tahribat cildin yumuşaklığı ve esnekliği bozuyor. Tahribatla birlikte kuruma, çatlama, kanama, döküntü, kepeklenme ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunlar daha çok soğuğa maruz kalan el, yüz ve dudaklarda kendini gösterebiliyor.Soğuk Havaların Cilde Olumsuz Etkileri

Ayrıca kış aylarında soğuk ve rüzgarın olumsuz etkilerine bir de daha sıcak suyla yapılan banyoların etkisi de ekleniyor, sadece el ve yüz değil, tüm vücudun daha da kuruyup sertleşiyor, saç ve tırnaklar kuruyor, matlaşıyor ve kırılganlığı artıyor.

Soğuk Havaların Cilde Olumsuz Etkileri