GeriKadın Sağlığı Siz ne kadar uyuyorsunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siz ne kadar uyuyorsunuz?

Siz ne kadar uyuyorsunuz?

"En olmadık zamanda, gözlerinizi açık tutmanız gerektiğinde sızıp kalmaktan ya da yorgunluktan hareket edemezken uyku tutmamasından sürekli şikayet ederiz. Peki uyku düzenimiz ile kişiliğimiz arasında bir bağ olduğunu hiç duymuş muydunuz?"

Hayattan sıkıldığımızda, depresyona girdiğimizde ya da içkiyi fazla kaçırdığımızda kaçıp sığındığımız uyku, kişiliğimiz hakkında bilinmeyenleri ortaya koyabiliyor. Günlük ortalama 7 saatlik bir uykunun, uzmanlar tarafından sağlıklı olarak değerlendirildiğini biliyoruz.

Bu ortalamanın altında uyku düzenini koruyan insanlar, hayatının büyük bölümünde uyuyan insanlara göre çok daha enerjik, sosyal iletişimi çok daha güçlü insanlardır. Kendilerinden ve hayatlarından memnun bu insanlar, az uyuyarak yaşamın verimliliğini de arttırırlar.

Uzun uyuyanlar ise, genelde daha saldırgan ve daha içine kapanık insanlardır. Buna rağmen daha fazla uyuyanların yaratıcı olmaları ve sanatçı yönlerinin daha gelişmiş olması da araştırılan genellemeler arasındadır. 

Dinlendirici ama kısa bir uykunun uzun ama verimsiz bir uykudan daha faydalı olduğunuz belirtmemizde yarar var. Ancak uzun uyuyan insanların uykularını kısaltmaları öğrenebilecekleri bir olgu.

Tabi bunlara rağmen uykunuzu tam alamıyorsanız ya da yataktan kopamıyorsanız, en yakın zamanda bir uzmana görünmeniz gerekiyor. Depresyon, gribal enfeksiyon gibi haller ve tıbbi rahatsızlıklar haricinde uyuduğumuz uykunun kişiliğimizi etkilediği uzmanlar tarafından onaylanıyor.