GeriKişisel Bakım Siyah Noktalar İçin Doğal Yöntemler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyah Noktalar İçin Doğal Yöntemler

Siyah Noktalar İçin Doğal Yöntemler

"Siyah noktalar, yüzümüzde özellikle burun, çene ve alın bölgelerindeki gözeneklerin tam anlamıyla temizlenememesi sonucu oluşur. Evde hazırlayacağınız doğal tariflerle siyah noktalara veda etmeniz mümkün."

1. Buhar banyosu

Duş esnasında cilt doğal bir buhar banyosu yapmış olur. Duş öncesinde ise 1 litre kaynamış suya lavanta, adaçayı ya da yeşilçay ekleyerek 5 dakika dinlendirin. Daha sonra başınıza bir havlu sarın, yüzünüzü ise, çok yaklaşmamak kaydıyla, kabın üzerine eğin ve gözlerinizi kapatın. Bu şekilde 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzdeki nemi havlu yardımıyla alın. Bu işlemden sonra duşa girerseniz, siyah noktalarınızın kaybolduğunu göreceksiniz.

Siyah Noktalar İçin Doğal Yöntemler

2. Limon ve karbonat

Limon iyi bir yağ ve kir sökücü olmasıyla bilinir. Bu tarifte limon gözeneklerde birikmiş yağı çözerken, karbonat ise peeling etkisi ile gözeneklerin içinin boşalmasını sağlar. 1 yemek kaşığı karbonat ile yarım limonun suyunu karıştırın ve macun kıvamına getirin. Siyah noktaların olduğu bölgelere sürerek 15 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

Siyah Noktalar İçin Doğal Yöntemler

3. Yoğurt ve yulaf

Eğer hassas bir cilde sahip iseniz siyah noktalar için yoğurt ve yulaf maskesini denemelisiniz. 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın. Uygulayacağınız bölgenin genişliğine göre yarım ya da 1 yemek kaşığı süzme yoğurt ekleyin ve temiz cildinize uygulayın. Yaklaşık 25 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.