GeriStil Önerileri Siyah elbisenize ışıltı katmanın tam zamanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyah elbisenize ışıltı katmanın tam zamanı

Siyah elbisenize ışıltı katmanın tam zamanı

"Siyah benim rengim, ama ışıltı da vazgeçilmezim diyorsanız, ışıltılı siyah elbise bolluğuna dalıp ikisini birden giyebilirsiniz."

Bütün kadınların gardırobunda küçük bir siyah elbise olması gerektiği efsanesi, beni hiçbir zaman alakadar ermedi. Zaten kendisi gardırobumda hiç bulunmadı. Sonuç: Ölmedim, hala yaşıyorum sevgili okuyucu.

Aslında "gardırobunuzda olması gerekenler" listeleri acilen yenilenmeli. Evet, zamansız parçalar diye bir şey var ve bazı parçaların modası hiç geçmiyor. Küçük siyah elbiseler de, zamanı kaplumbağa hızıyla yaşayan kadınlar için daha uygunmuş gibi görünüyor.

Dürüst olalım lütfen, hangimiz konformist olmadığımız, yani cesur ve yenilikçi takıldığımız günlerde küçük siyah elbisenin sözde korumacı şıklığına bulaşırız? Vücudu saran, yani body-cn olanları bu kategorinin dışında tutuyorum. Herve Leger onlara asla küçük elbise gözüyle bakmamızı istemez, biliyorum.

KÜÇÜK IŞILTILI ELBİSE
Küçük ışıltılı elbise 70'lerdeki Studio 54'ün yadigarı. Gündüz sokaklarda bir şeyler istedikleri için nefes tüketip geceyi ışıltılarla geçirenlerin hatırası. Elimizde kalan son birkaç şeyden biri o günlerden. Ya da eski Türk filmlerindeki gece kulübü sahnelerinden hatırlarsınız onu. Kabarık saçlı kadınlar bol rimelle, kalemle belirginleştirdikleri gözleriyle giyerlerdi onu. Ama en esaslısı, şarkıcı kadının üzerinde olurdu.

Birkaç yıl önce moda olan 70'ler, ışıltının tortusunu da getirdi. Işıltılı küçük elbiseler geri geldi.

Bahsettiğim dönemde çıktığım bir alışveriş turunda gördüm benimkini. Kadifeydi. Önündeki ışıltılar başımı döndürdü. Üstelik de makro-miniydi. 70' lerin nostaljisi, en modern şekliyle karşımda duran Sass&Bide elbisede hayat bulmuştu.

Tam üç sene oldu. Bana "Gardırobunun en şık parçası hangisi?" ya da "İlk buluşmaya ne giyersin?" diye sorsanız, yanıtta hep küçük ışıltılı elbisem olacak. Onu belki yirmi defa giydim ama hala değişen bir şey olmadı. Oysa yıllar öncesinde eski bir dostun iteklemesiyle, lazım olur diye aldığım siyah elbise kim bilir nerelerde? Kime verdiğimi bile unuttum onu. O kadar çok talibi olmuştu ki... Sebep aynı. Bir gün lazım olur, herkesin dolabında bir küçük siyah elbise bulunmalıdır.

Herkes aşkı bulmalı, herkes evlenmeli, herkes çocuk yapmalı, herkes şu filmi izlemeli, şurada muhakkak yemek yemeli, malı, meli gibi... Katılmıyorum, bir kadının bunların hiçbirini yapmak, çoğunu yaparken de siyah küçük elbisesini giymek zorunda olduğunu düşünmüyorum. Bazılarının küçük ışıltılı elbisenin modası geçecek dediğine bakmayın, neler geldi geçti hayattan. Gittiler, gelmek istediklerinde koşarak geri geldiler. Bize de onlarla geçen zaman kalan. Modası geçmeyecek sıkıcı küçük siyah elbiseyi istemem. Bir günlüğüne moda olsa da ışıltılı küçük elbisem benim hayatımın modası, onu hiçbir elbiseye değişmem!

Foto galeriyi görmek için tıklayın!

Hacer Yeni / Elle