GeriModa Trendleri Şimdi korseler gerçek bir fetiş!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimdi korseler gerçek bir fetiş!

Şimdi korseler gerçek bir fetiş!

"Şimdilerde yeniden moda olan korseler sadece güzel görünmenizi sağlamıyor, aynı zamanda sizi kum saati formuna sokarak, çok da seksi görünmenizi sağlıyor..."

19. yüzyılda çok popüler olan korselerin bir anda ortadan kalkmasının başlıca sebebi, sağlık açısından kadınların başına açtığı sorunlardı. Bellerin incelmesi, iç organların birbirlerine yakınlaşmasına ve kaburgalarda bazı yamulmalara sebep olurken, çoğu kadında nefes darlığına ve tansiyon problemlerine de yol açıyordu.
İlk zamanlarda, sırt kısmının metal çubuklarla yapıldığı korseler, daha sonra bükülebilir bir malzeme olan balenle üretilmeye başlandı.

Şimdi korseler gerçek bir fetiş

Kadının toplum içinde değeri arttıkça, kadın kendine işkence yapmayı bıraktı ve korseler daha gevşek bağlanmaya başlandı. Zamanla korseler tamamen unutuldu ve yerini dar kıyafetlere bıraktı; kadınlar korselerin rahatsızlığından tamamen kurtuldular.

Bugün vintage mağazalarda görülen korselerin çoğu o dönemden kalma değil, sonrasında o dönemdekilerin örneği olarak kostüm amaçlı yapılanlardır. 19. yüzyılın aksine, bugün rahatlık ön planda yer alıyor.

BURLESQUE MODASI KORSELERİ TEKRAR POPÜLER HALE GETİRDİ!

Kum saati şeklinde bir vücuda sahip olmak her zaman kadın siluetinin en ideal görüntüsü olarak kabul gördü ve bu şekilde görülmeye devam ediyor. Birçok tasarımcı günümüzde korse ya da korse etkisi yapan kumaşlar kullanıp vücuda sıkı bir şekil vererek kadınlarda Dita Von Teese etkisi yaratıyor.

Şimdi korseler gerçek bir fetiş

20. yüzyılda ABD'de başlayan "burlesque" sahne modasında sıkça kullanılan korseler, git gide daha fetiş ve seksi bir imaj yaratmak için gündeme girer oldular. Belin ince, kalçaların daha yuvarlak ve göğüslerin daha büyük görünmesini sağladığı için, yuvarlak hatlı bir vücut yaratan korseler, seksi kadın figürünün olmazsa olmazı haline gelerek birçok "burlesque" şovda kullanıldı ve bu korseler günümüzde hala sergileniyor.

2001 yılında "Moulin Rouge" filmiyle birlikte korseler tekrar kadın modasında canlanmaya başladı. Bugünlerdeyse korse, tasarımcılar tarafından moda dünyasına döndürüldü. Ama artık arkadan iplerini bağlamak için ayrıca bir yardımcıya ihtiyaç duyulmuyor. Durum böyle olunca ipler çok sıkılmıyor, nefes alma problemi ortadan kalkıyor. 19. yüzyıl kadınlarının yuvarlak hatları, şov kızlarının fetiş görüntüsü ve 21. yüzyılın hip trendi bir arada sunuluyor. İşte size korse giyerken birkaç öneri.

EN TASARIM KORSELER

Bu sezon korseleri en çok Christian Dior, Antonio Berardi, Dolce & Gabbana ve Sportmax'te görüyoruz. Sportmax'te korseler daha spor bir havada, kumaş pantolonlarla kombinlenirken, Dior'da tozpembesi saten kumaşlarla gecelik esintisinde korselere rastlıyoruz.

Şimdi korseler gerçek bir fetiş

Berardi her zamanki müthiş tasarımlarında korseyi ten renginde kullanıyor ve yine aynı renkte bir kumaş pantolonla giydirip üzerine kendinden işlemeli bir boleroyla, kadına hem seksapel, hem sadelik, hem de gizem katıyor.

Dolce & Gabbana'daysa korseler biraz daha geçmişe gidiyor ve bedenin tamamını kaplayacak ve sadece bacakları açık bırakacak şekilde vücudunuzu sarıyor.

KORSEYİ NASIL GİYMELİ?

Korselerinizi mutlaka akşam bir davete giymek için, gardırobunuzun en özel köşesinde tutun. Unutmayın, onlarla masum bir görüntü çizmek imkansız denecek kadar zordur. Mutlaka özel bir geceye ya da davete giderken, çok özel bir şekilde kombinlemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Şimdi korseler gerçek bir fetiş

Siyah tayt: Son zamanların en yaygın trendi olan taytları seviyorum! Onlarla uyuyabilir, uyanabilir, spor yapabilir, ata binebilir, işe gidebilir, taşlı bluzlarla birlikte giyip diskoda eğlenebilir, sonra tekrar üzerine ayılı tişörtünüzü giyip uykuya dalabilirsiniz. Tabii bunların hepsini aynı taytla yapmanızı asla önermiyorum. Ama siyah taytınızı üzerine yine simsiyah D&G bir korseyle, ayağınıza dize kadar uzun Christian Louboutin çizmeler ve leopar desenli ceketinizle kombinleyerek çok fetiş bir görüntü elde etmeniz mümkün.

Jean: Korsenizi jean'in üzerine giyebilir, altına da çok şık bir topuklu ayakkabıyla seksi ama genç bir stil yaratabilirsiniz ve takılarla kıyafetinizi hareketlendirebilirsiniz.

Mini etek: Bence korseyi korse yapan en güzel detay mini etektir. Siyah dapdaracık eteğin üzerine giyeceğiniz parlak saten korse, size belki fazla iddialı gelebilir. Üzerinize giyeceğiniz siyah deri ceket hem daha hip, hem de seksi olmanızı sağlayacaktır.

Şimdi korseler gerçek bir fetiş

Elbise: 50'li yıllardan esinlenen tasarımcıların dar inen, yaka dekoltesi olan, basenden dışarıya doğru açılan elbiselerinin üzerine, aynı renkte giyeceğiniz bir korse, hatlarınızı yuvarlaklaştırmanın yanı sıra, "şeker kız" görüntüsünden çıkarıp "seksi kız"a transfer ettirecek.

Kumaş pantolon: Korsenizi havuç sim bir kumaş pantolonla giyebilirsiniz. Bağcıklı, yüksek topuklu bir ayakkabı ve ceket giyerek daha şık ve sade bir kadın olabilirsiniz.

(Gülben Çapan/Elle)