GeriKişisel Bakım Sigara, estetik düşmanı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigara, estetik düşmanı!

"Sigara içen kişilerde yapılan estetik operesyonlarda bazı problemler yaşanabiliyor."

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, sigara içen kişilerde yapılan estetik operasyonlarda bazı problemler yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Karacalar, "Sigara, kanın akışkanlığını bozarak deriye giden kan akımını yavaşlatıyor. Estetik olacaklara operasyondan en az bir hafta önce sigarayı bırakmalarını ve operasyon sonrası da içmemesini öneriyoruz" dedi.

Sigaranın estetik ameliyatlarını olumsuz etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Karacalar, yapılan araştırmalarda, içilen tek sigarının bile dokulara giden kan akımını yüzde 42 oranında azalttığının tespit edildiğini söyledi.

Prof. Dr. Karacalar, "Özellikle yüz, alın, karın, bacak germe ile meme küçültme ve büyütme gibi derinin beslenmesi üzerine fazladan yük getiren girişimlerde hasta sigara kullanıyorsa dokunun bir bölümünün yaşamını sürdürememesi ile sonuçlanan ciddi problemler ortaya çıkabiliyor" dedi.

Sigaranın kanın akışkanlığını azalttığını ve dokunun iyileşmesini geciktirdiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Karacalar, estetik ameliyatlarının sıkıntılı geçmesine neden olduğunu dile getirdi. Sigara içindeki maddelerden nikotinin deriye giden kan damarlarının çapını azalttığını, karbonmonoksitin kanın oksijen taşıma kapasitesini bozduğunu da söyleyen Prof. Dr. Karacalar, "Sigara, kanın akışkanlığını bozarak deriye giden kan akımını yavaşlatıyor. Bu nedenle operasyon sonrası sigara içenlerin yara izleri daha açık renktedir ve deride daha geniş kalırlar. Biz de bunun için estetik ameliyatı olacak hastalara operasyondan en az bir hafta önce sigarayı bırakmalarını ve operasyon sonrası da içmemesini öneriyoruz" diye konuştu.