GeriKişisel Bakım Sıcaklar güzelliğinizi gölgelemesin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcaklar güzelliğinizi gölgelemesin!

"Hava çok sıcak ve nemli olsa da güzelliğinize gölge düşürecek felaketlerden kendinizi uzak tutabilirsiniz. İşte ipuçları..."

Dünyanın dengesi son yıllarda iyice bozuldu. Birden yükselen ya da düşen hava sıcaklıkları bizi anında etkiliyor: Trafik yoğunluğu, egzozlardan çıkan gazlar, insan kalabalığı... Üzerine bir de sıcak havalar bastırınca yaşadığımız büyük şehirler iyice çekilmez oluyor ve bu arada güzelliğimizden de şüphe etmeye başlıyoruz. Çünkü saçlarımız yaz günlerinde nemin etkisiyle elektrikli teller gibi hep havada! Güzellik alışkanlıklarınıza darbe vuran bu felaketlerden kurtulmak için önerilerimize kulak verin. Unutmayın; güzellik oyunlarını kuralına göre oynarsanız yaz ayları her zamankinden bakımlı ve eğlenceli geçebilir.

Makyaj malzemelerinizi soğuk yerlerde muhafaza edin
Sıcağın etkisiyle terler döken vücudumuzun kaderini makyaj çantamızın içindeki ürünler de yaşıyor. Ürünlerin bozulmadan uzun süre kullanılabilmeleri için saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Uzun süre sıcağa maruz kalacaklarsa ürünleri çantanızın en iç kısmında bulunan bölmeye yerleştirin. Güneş koruyuculu ürünlerin dayanıklılık açısından iyi seçimler olduğunu unutmayın. Fondöten, kapatıcı ve dudak parlatıcısı gibi likit ürünlerin sıcağın etkisiyle ambalajlarından sızabileceklerini düşünerek, minik poşetlere yerleştirin. Araba içinde günlük gezi yapacaksanız, ürünlerinizi arabanın en serin yerinde saklayın. Makyaj çantanızı plaja götürmeyin. Evdeyse makyaj malzemelerinizi buzdolabında saklayın. Böylece yüzünüze soğuğun etkisiyle taze bir his verebilirsiniz. En ideal olanı ise ürünleri, güneş almayan bir oda sıcaklığında muhafaza etmeniz.

Makyaj fırçalarınızı başkalarıyla paylaşmayın
Arkadaşlarınızla birlikte tatile çıktığınızda birçok eşyanızı onlarla paylaşıma açtığınızı tahmin edebiliyoruz. Güneş kremlerinin, şapkaların ve gözlüklerin ortak kullanımı için bir şey söylemiyoruz. Fakat nasıl iç çamaşırlarınızı onlarla paylaşmamanız gerektiğini biliyor ve ortalıkta bırakmıyorsanız, kirpik tarağınızı, far fırçanızı ve fondöten süngerinizi de asla banyoda bırakmayın. Arkadaşlarınızda uçuk ya da göz iltihabı olmasa bile bu tür kozmetik ürünler virüs ve bakteri barındırma açısından riskli olabilir. Üstelik sıcağın etkisiyle bunların yayılma etkisi de artar. Tatilinizin sorunsuz geçmesini istiyorsanız kendi makyaj fırçalarınızı kullanın ve onları her hafta sabunla yıkayıp, birikmiş far ve pudraları üzerlerinden temizleyin. Emin olun; bu işlem, diş fırçalama sürenizden bile daha kısa sürecektir, haydi üşenmeyin!

Sağlıklı saçlarınızı mahvetmeyin
Havuzda ya da denizde yüzmek bacak kaslarınız için iyi olabilir ama saçlarınız için aynı sonuç geçerli değil. Klor ve deniz tuzu saç derinizde birikerek saçlarınızın kuruyup yıpranmasına, parlaklığını yitirmesine ve kolayca kırılmasına neden olabilir. Tüm su aktivitelerinden mahrum kalmadan yine saçlarınızın sağlıklı görünmesini istiyorsanız suya dalmadan önce saçlarınızı ıslatın veya duş alın. Saç dipleriniz ıslak olduğunda daha az klor ve tuzla temas edeceğinden, yıpranmasını önleyebilirsiniz. Sudan çıkar çıkmaz saçlarınızı yıkamayı ihmal etmeyin. Hatta suya girmeden önce saç kremi kullandığınızda krem, saçın üst tabakasını formülündeki içeriklerle kaplayacağından, saçınızın nem dengesini korumasına yardımcı olacaktır. Saçınıza nem kazandırmak için ayrıca bakım kremi ya da güneş sonrası saç spreyi kullanabilirsiniz. Wella, System Professional Anti-Roy Lotion, renk koruyucu spreyini deneyebilirsiniz. Fiyatı: 45 YTL.

Ayak temizliğinize özen gösterin
Parmak arası terlikler kullandığınızda pedikürünüze ve ayak sağlığınıza daha çok dikkat etmelisiniz. Yazın sıcaklığını ayaklarınıza hissettirmeyen bu modeller bazen başınıza küçük enfeksiyon sorunları da açabilir. Tırnak makasları ve çubuklarını her kullanımdan sonra alkollü bir solüsyon ile temizlemeniz, bu tür felaketlerle karşılaşmanızı engelleyecektir. Tırnaklarınızı kestikten sonra bakterilerin yayılmaması için mutlaka bunu yapın. Tırnak etlerinizi asla kesmeyin. Çünkü bu durumda cildiniz bakterilere daha açık hale gelir. Pediküre gittiğinizde "kullan-at" biçimindeki hijyenik pedikür setlerinden kullanılmasına dikkat edin. Nasır törpülerini kullanmayın. Dibini göremediğiniz pedikür suyunun içine ayaklarınızı sokmayın. Çünkü önceden kalmış kirler suyun dibinde birikeceğinden, sonrasında yaptığınızdan pişman olabilirsiniz. Ayağınızda kesik ya da su toplaması gibi enfeksiyonlar varsa kesinlikle pedikür yaptırmayın. Mantar veya siğiliniz varsa pedikür yaptırmak için mutlaka iyileşmesini bekleyin. Böylece hem kendinizi korumuş hem de başkalarını tehlikeye atmamış olacaksınız.

Parti sonrası yüzünüzü temizleyin
Partiden eve geç saatte döndünüz. Gözlerinizi açık tutmakta zorlanıyorsunuz. Durum bu kadar kötü yani. Ama bu bahane değil. Başınızı yastığa koymadan önce mutlaka yüzünüzü temizlemelisiniz. Çünkü cildiniz bütün gün sizden sadece bunu istiyor. Cildinizde sivilce oluşmasını istemiyorsanız, yaz günlerinde cilt temizliğine daha çok önem vermelisiniz. Çok fazla makyaj yapmamış olsanız bile, gün boyunca cildinizde biriken kir ve yağlar gözeneklerinizin kapanmasına neden olur. Böyle durumlarda daha pratik olan makyaj temizleme mendillerinden yararlanabilirsiniz. Nivea Visage, Facial Cleansing Wipes, makyaj temizleme mendillerini deneyebilirsiniz. Fiyatı: 12 YTL.

Zayıflamak mı istiyorsunuz? Aradığınız ipuçları burada!