Geriİyi Yaşam Sevdiğiniz işi yapın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevdiğiniz işi yapın!

"İşi düşündüğünüz zaman içinizde bir sıkıntı mı hissediyorsunuz ya da sabahları işe gitmek istemediğiniz için yataktan kalkamıyor musunuz?"

Eğer bu sorulara cevabınız evetse, tehlike çanları çalıyor demektir. Bu durumda alacağınız en mantıklı karar işten ayrılmak olacaktır. Ama yeni bir bulmanın hiç de kolay olmadığı günümüzde, çalışma koşullarınızda kendinize göre birtakım değişiklikler yapmakatan başka çareniz yoktur.

İşiyle ilgili bu tür olumsuzlukları yaşama olasılığı en yüksek olanlar bankacılar, reklamcılar, borsacılar, gazeteciler ve ticaretle uğraşanlardır. Aşağıdaki soruları cevaplayarak işinizi ne kadar sevdiğinizi ve ne kadar bağlı olduğunuzu anlayabilirsiz.

Geceleri iş yüzünden uyuyamıyor musunuz?

Unutkanlık yaşıyor musunuz?

Ailenizle arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz gerginleşti mi?

Şikayetleriniz iş yerinde artıyor mu?

Şikayetleriniz tatil günlerinde veya işten uzaklaştığınızda azalıyor mu?

Yoğun iş karşısında mutsuzluğa kapılıp, 'Bunların altından kalkamam' düşüncesine kapılıyor musunuz?
Öğle yemeklerini iş yoğunluğu nedeniyle atlıyor musunuz?

İş hayatına başladıktan sonra ülser, migren, alerji, sinüzit gibi rahatsızlıklara mı yakalandınız?

Bu soruların yanıtı evetse ve işinizi değiştirme imkanınız da yoksa kendinizi işe uydurmaktan başka çareniz yok demektir. Bunun için; mesela sosyal etkinliklerinizi artırabilir, çeşitli uğraşlar, hobiler bulalabilir ve arkadaşlarınızla sorunlarınızı paylaşmaya çalışabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurmak için çaba sarfedebilirsiniz. Ayrıca çalışanların bir kısmı işvereninin taleplerini karşılamadığından şikayetçidir, ama bunların da bir kısmı, hiçbir zaman patronuna ne tür talepleri olduğundan bahsetmemiştir. Patronunuza taleplerinizi anlatabilirisiniz. Kim bilir, belki sizi de şaşırtacak bir yanıtla karşılaşırsınız.