GeriKadın Sağlığı Sağlıklı yaşam için tuzu azalt!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlıklı yaşam için tuzu azalt!

Sağlıklı yaşam için tuzu azalt!

"Sinir ve kasların görevini yapabilmesi için sodyuma ihtiyacımız olsa da fazla tuz osteoporoz, böbrek taşı, gastrit gibi rahatsızlıkların yanı sıra yüksek tansiyon hastası olmaya da neden olabilir."

Doğru oran

Doğru tuz kullanımının faydası büyüktür. The New England Journal of Medicine'da yayımlanmış bir çalışmaya göre, sodyum alımını doğru şekilde dengelemek, aynı tütün kullanımını yarıya indirmek veya beden kitle indeksini küçültmek gibi kalp ve damar sağlığı açısından önemli.

Sağlıklı yaşam için tuzu azalt

Ancak alışkanlıkları değiştirmek zor olabilir. Tuz (şeker gibi) alışkanlığa dönüşmüş olabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, tuzlu yiyecekler beyindeki zevk uyaranlarını harekete geçiriyor. Laboratuvar farelerinde, sodyum eksikliğinin depresyon semptomlarına neden olduğu tespit edilmiş. Ancak tuzlu besinlere zamanla alışmak, tatminsizlik yaratıyor ve kişinin daha fazla tuz istemesine neden oluyor.

Sağlıklı yaşam için tuzu azalt

Tuzu kesmek

Diğer başka haberlere bakacak olursak tuz, sonradan edinilen bir lezzet anlayışı olduğundan kendini bundan vazgeçirebilirsin. Sodyumun nerede saklandığını keşfetmek için dilinin yanı sıra gözlerine de güvenebilirsin. Tabii ki bütün yiyecekler patates kızartması kadar bariz şekilde kendisini göstermiyor ama bazılarını besin değerini okuyarak anlayabilirsin. Sodyum, genelde üretim aşamasında sonradan eklenir; mesela eti yumuşatmak için. Daha sonra da başka baharatlarla tadı gizlenir. En büyük suçlular: Kahve karışımları (480 gr'da 240 miligram), peynir (inek sütünden elde edilen yağlı peynirlerde 30 gramda da 248 miligram) ve fırında pişmiş ürünler (tek muffinde 255 miligram)

Sağlıklı yaşam için tuzu azalt

"Sodyumu azaltılmış“ etiketine sahip yiyeceklerde orijinalinden yüzde 25 miligram daha az sodyum vardır. Dolayısıyla "az sodyumlu“ olan yiyeceklerin etiketine bakmanı öneririm. Bunlarda tek servis başına en fazla 140 miligram sodyum bulunur. Ayrıca az yağlı ve az kalorili yiyeceklerde genelde lezzeti telâfi edebilmek için daha fazla sodyum kullanılır. Tuzu kesmenin en iyi ve basit yolu, kısaca daha az işlenmiş yemek yemektir. Öğünlerinin dörtte üçünde sağlıklı beslenmeye çalış ve evde yemek pişirmeye gayret et. Böylece tuz dengeni koruyabilirsin.

Sağlıklı yaşam için tuzu azalt

Tuzun alternatifleri

Sodyumu az bir diyet yavan olacak diye bir şey yok. Püf noktalarına dikkat ederek yemeklerine lezzet katabilirsin.