GeriKadın Sağlığı Sağlıklı Uykunun 5 Altın Kuralı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlıklı Uykunun 5 Altın Kuralı

Sağlıklı Uykunun 5 Altın Kuralı

"Yaşamımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Dolayısıyla sağlıksız bir uyku beraberinde yorgunluk, stres, mutsuzluk ve iş hayatında başarısızlık getiriyor. Peki, sağlıklı bir uyku için ne yapmak gerekiyor. Gelin Bambi Yatak için açıklamada bulunan Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Özlem Çakır’ın uyku ve uykuya dair açıklamalarına kulak kabartın."

Yaşamımızın önemli bir bölümünü uyuyarak geçirdiğimiz için uykumuzun kaliteli olması oldukça önemli. Peki, hayatımız için bu kadar önemli olan uyku nedir? Aslında bilimsel açıdan uykuyu tanımlamak biraz zor… 1950'lere kadar birçok insan, uykunun günlük hayatımızın eylemsiz bir parçası olduğunu zannederken bu yargı değişlik gösterdi ve şimdi uyku sırasında beynimizin oldukça etkin olduğunu biliyoruz. Dahası uykunun beden ve ruh sağlığımızı etkilediğinden de eminiz. Dolayısıyla sağlıklı bir uyku süresi, tüm yaşamımızı etkileyen önemli bir süreç…

Kaliteli bir uyku için düzen şart

Sağlıksız bir uyku beraberinde yorgunluk, stres, mutsuzluk ve iş hayatında başarısızlık getiriyor. Kaliteli bir uyku süreci geçiren birey kendini daha iyi, mutlu ve enerjik hissediyor. Bireyler yatmadan önce kafein, nikotin gibi uyarıcılardan uzak durmalıdır. Uyku sırasında odanın karanlık ve gece lambası olmaması uykuya dalmayı kolaylaştırır. Uyku öncesinde ılık bir duş, kitap okuma, hafif germe egzersizleri ve meditasyon, uykuya dalmanız noktasında yardımcı olan aktivitelerdir. Yatak odanızda televizyon, cep telefonu gibi ışık ve ses kaynakları da olmamalıdır.

Sağlıklı uykunun 5 altın kuralı

1. Vücudunuz için doğru yatak seçilmeli,

2. Uyku sırasında oda karanlık olmalı,

3. Gece lambası olmamalı,

4. Akşam 19.00’dan sonra çay, kahve tüketimi olmamalı,

5. Erişkinler günde 6-8 saat, çocuklar ise 10 saat uyumalı

Öte yandan sağlıklı bir uyku için doğru yatak seçimi de son derece önemli. Yanlış seçilmiş bir yatakta yatmak bir süre sonra bel ve sırt ağrılarına neden olabiliyor. Bu farkındalıkla da seçilen yatağın da tepeden tırnağa tüm vücuda destek vermesi gerekiyor.

False