GeriKişisel Bakım Sağlıklı Cildin Altın Kuralları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlıklı Cildin Altın Kuralları

Sağlıklı Cildin Altın Kuralları

"Herkes güzel bir cilde sahip olmak ister. Peki yaz aylarında yüze doğrudan vuran güneşe rağmen lekelenmemiş, kurumamış, kırışmamış bir cilt mümkün mü?İyi bir cilde sahip olmanın ancak güneşe karşı önlem almakla mümkün olabileceğini söyleyen Dermatolog Dr. Hüsna Güder, sağlıklı bir cildin altın kuralları açıkladı."

Güzel bir cilde sahip olmak sağlıklı bir beden ile mümkün olabilir. Yaz aylarında güneşten korunmak altın kural olduğunu söyledi. Güneşten korunma önlemleri cilt tipine göre değişiklik gösterir. Lekeler kendini göstermeye başlamış ise cildi sadece yazın değil, kış aylarında da güneşten korumak gerekir.

Açık tenlilerin güneşten korunmaya daha çok, koyu tenlilerin daha az ihtiyaçları vardır. Her cilt daha az yaşlanmak, daha geç ve daha az kırışmak için güneş koruyucuya ihtiyaç duyar. Güneşe çıkıldığındaki o göz kırpma hareketi kırışıklıklara neden olur. Güneşten korunmayan cilt ile korunan bir cilt asla aynı değildir. Cildin yaşlanma hızı güneşle ilgidir.

D vitamini eksikliği yaşamamaya dikkat etmek de önemli bir ayrıntı. Güneşten tamamen uzaklaşmak yerine, günlük 10-15 dakikalığına kol ya da bacaklarımızı güneşlendirmek D vitamini ihtiyacımız için yeterlidir. Yüzü doğrudan güneşe maruz bırakmaktan kaçınmalı.

Lekeye çözüm krem mi, lazer mi?

Yaz ve kış aylarında tedaviler değişir. Krem şeklinde olan ve yoğun peeling ile yapılan tedaviler olduğu gibi, lazer de etkili yöntemlerden biridir. Pek çok farklı özellikleri olan lazer cihazları kullanıyoruz, hepsi ayrı noktalara etki ediyor. Kimi ciltteki suyu veya pigmenti kimi ise damardaki hemoglobini hedef alıyor. Lekelerin yok olmasında lazerin faydası olabilir ancak tek yol lazer demek de doğru değildir. Çünkü yan etkileri de olabilir. Lekeyi yok edebileceği gibi, daha çok leke bırakarak komplikasyon yapabileceği riskini de analiz etmek gerekir. Mutlaka dermatoloji veya plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılıp takip edilmesi, özellikle komplikasyonları önlemek ve sonrası yaklaşımlar için önemlidir. Örneğin epilasyon lazerinin de doktor kontrolünde kullanımı gerekir ama pratikte maalesef öyle olmuyor.

Sağlıklı Cildin Altın Kuralları

Sivilceden kurtulma yolları

Sivilceler geçmişte genellikle ergenlikte görülür ancak günümüzde daha ileri yaşlara kadar uzanıyor. Sivilce oluşumunu engellemek için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir. Kaynatılmamış özellikle kutu sütlerin içindeki proteinler hormonal etkiler gösterebilir ve sivilceyi tetikler. Böyle bir durumda süt tüketimini azaltmak veya bırakmak gerekir. Enzimatik süreçten geçtiği için peynir ve yoğurt tüketilmesinde ise cilt açısından sakınca yoktur.

Hazır ve paketli gıdalar da sivilceyi tetikler. Paket meyve suyu içmek yerine meyve yiyin. Çünkü insülin benzeri büyüme hormonları özellikle şeker aldığımızda artar. Bunlar da sivilceyi tetikler. Aşırı şeker ve tatlı tüketimi de olumsuz etkiler. Yağlı ciltlere uygun yıkama ürünleri kullanmak da sivilceler için önemli. Sivilce sorunları olanlar dermatolog tarafından düzenli olarak tedavi edilmelidir.

Cilt kozmetiği nasıl seçilir?

Cilt temizlik ve bakım ürünleri kişiye özgdür, bizzat deneyerek satın alınması gerekir. Ürün, kızarıklık veya bir başka sorun oluşturmuyorsa, sonuçtan da memnun kalınıyorsa o kişi için doğru üründür. Kutusu bittiğinde tekrar alma ihtiyacı duyuluyorsa doğru ürün bulunmuş demektir.

Kozmetik ürünlerin eczanelerden alınması ya da bilinen markaların tercih edilmesi daha doğrudur. Cilt temizliği için ilk adım, cildi doğru bir ürün ile yıkamaktır. Kuru ciltler için ayrı, yağlı ciltler için ayrı ürünler tercih edilmeli. Çok kuru ciltlerin temizliği için bebek sabunu iyi bir tercih olabilir. Cilt kuruyorsa ve belli bir yaş geçildiyse, anti-aging (yaşlanma karşıtı) etkili cilt bakım ürünleri kullanılabilir.