GeriKadın Sağlığı Sağlıklı Beslenmenin 7 Temel Adımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlıklı Beslenmenin 7 Temel Adımı

Sağlıklı Beslenmenin 7 Temel Adımı

"Beslenmenin de kuralları var! “Sağlıklı beslenme sağlıklı bir mutfakla başlar" diyen Diyetisyen Merve Sehlikoğlu, sağlıklı beslenmenin 7 temel adımını açıkladı."

Öğün atlamayın

Sağlığın korunması için beslenme kurallarına dikkat etmek gerekiyor. İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için belirli aralıklarla beslenirler. Sadece açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak için atıştırmak ya da ne isteniyorsa onu sınırsızca yemek sağlığı tehlikeye atan bir davranış şeklidir. Bu nedenle ilk kural olarak 3 öğün düzenli beslenin, öğün atlamayın.

Dengeli beslenin

Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmek şart. İhtiyacımız olan besinler; protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve su gibi öğelerden meydana gelir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bunların hepsinden gerekli miktarlarda ve düzenli bir şekilde almaktır.

Sağlıklı Beslenmenin 7 Temel Adımı

Tabağınızda her renk sebze-meyve olsun

Bazen size iyi gelen bir besin grubu, eğer hassasiyet veya alerji sorunu varsa başka bir kişiye iyi gelmeyebilir. Ancak beslenmede temel ve basit prensipleri uygulamak herkese fayda sağlar. Bu nedenle tabağınızda her renk sebze-meyve olmasına özen göstermeniz farklı vitamin ve mineraller yönünden zengin beslenmenizi sağlayacaktır.

Lifli besinler bağırsak dostudur

Kuru fasulye, elma, armut, ıspanak, havuç, enginar, karnabahar, marul gibi besinlerle lif tüketiminizi artırın. Çünkü lifli gıdalar hem sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur hem de tokluk hissi vererek fazla kilo alımının önüne geçer.

Beyaz ete ağırlık verin

Sağlıklı bir beslenme düzeninde her şeyde olduğu gibi et tüketiminin de dengeli olması gerekir. Kırmızı eti mümkün olduğunca az tüketin. Deniz mahsulleri, hindi ve tavuktan oluşan beyaz et tüketimine ağırlık verin, ancak bunların derilerini yemeyin. Bu besinleri pişirirken fırında, buğulama veya haşlama şeklindeki pişirme tekniklerini kullanın.

Sağlıklı Beslenmenin 7 Temel Adımı

Ruh sağlığınız da önemli

Depresyon başta olmak üzere birçok hastalığa karşı kalkan olan Omega-3 tüketimini ihmal etmeyin. Sardalye, somon, avokado, yumurta, ceviz, chia ve keten tohumu gibi besinler Omega-3 deposudur.

Bunlardan uzak durun!

Trans yağ içeren gıdalardan uzak durun. Kan şekerinizi dengede tutmak için şeker ve un içeren yiyecekleri sofranızdan kaldırın. Market raflarındaki işlenmiş ve paketli gıdalara sepetinizde yer vermeyin, fast-food tarzı beslenmeden kaçının.

Sağlıklı Beslenmenin 7 Temel Adımı

Bol su için

En faydalı içecek sudur. Günde en az 10 bardak su tüketmeye özen gösterin. Yemek aralarında ve sabah uyanır uyanmaz su içmeye çalışın. Su içmekte zorlanıyorsanız içine birkaç ince limon dilimi veya tarçın çubukları ekleyerek suyunuzu lezzetlendirin. Gazlı içecekleri tüketmekten kaçının. İçtiğiniz çay-kahve vs. suyun yerini tutmazlar. Bu içecekler, idrar söktürücü etkilerinden dolayı vücudunuzun daha fazla suya ihtiyaç duymasına neden olurlar.