GeriSaç Saçlarınızı zararlı etkilerden korumanın yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saçlarınızı zararlı etkilerden korumanın yolları

Saçlarınızı zararlı etkilerden korumanın yolları

"Saçlarınızın daha sağlıklı, canlı ve parlak görünmesi için dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken küçük tüyolar var!"

Ellerinizi saçlarınıza fazlaca sürmek, saçlarınızı yağlandırır:

Ellerinizi sık sık saçlarınıza götürmek ya da tik olarak saçlarınızla oynamak saçlarınıza zarar verir. Nasıl mı? Tabiki yağlandırarak. Ayrıca bu, pek de seksi bir görüntü değil. Ellerinizi saçınıza her götürdüğünüzde, çekiştirmeleriniz sonucu saç dipleriniz uyarılır ve yağ salgılanmaya başlar. Bu yağ, gün içinde saçlarınıza her dokunduğunuzda zamanla tüm saça yayılır ve maalesef sizde saçlarınızı toplamak zorunda kalırsınız. Bu durumda yapmanız gereken iki şey var: Ellerinizi saçlarınızdan uzak tutmak ve bir süre saçınızı şampuanlama, periyodunuzu uzatmak.Saçlarınızı zararlı etkilerden korumanın yolları

Çok taramak saçlarınızı yıpratır:

Saçınızı gün içinde fazla taramak, saçlarınızın şeklini bozacağı gibi onların yağlanmasına da neden olur. Hele de güzel bukleleriniz varsa, emin olun bunlar bir süre sonra kırılıp tiftik gibi görünmeye başlayacaktır. Ama hiç taramazsanız da saçlarınız keçeleşir ve hava almadıkları için dökülmeye başlayabilir. Peki bunun bir ortası yok mu? Tabi ki var; en iyisi, saçlarınızı banyodan sonra ve sistematik olarak geceleri yatmadan önce taramak. Son olarak ekleyelim; kıvırcık saçların taranması çok güçtür, o nedenle mutlaka geniş uçlu bir tarak kullanılmalı.Saçlarınızı zararlı etkilerden korumanın yollarıKötü durulama, saçlarınızı matlaştırır:

Saçlarınızdaki azıcık bir şampuan kalıntısı, onların matlaşıp elektriklenmesine yeter de artar bile. Çözümse; saçınızı durulamaya en az dört dakika ayırmanızdır, tabi ki saçınız uzadıkça bu süre de artacaktır. Ve sonuç, parmaklarınızın arasından kayıp giden yumuşacık ve parlak saçlar olacaktır.

Renk açıcıların yanlış kullanılması saçlarınızın yapısını bozar:

Renk açıcılar alkol içerdiğinden, gereğinden fazla kullanılması, saçlarınızın kurumasına ve matlaşmasına yol açabilir. Bu etkilerden kurtulmak için, ürünü saçınıza az miktarlarda kademe kademe uygulamalısınız. İlk aşama da bir miktar uyguladıktan ve etkisinin az olduğunu gördükten sonra diğer miktarı uygulayabilirsiniz.Saçlarınızı zararlı etkilerden korumanın yollarıSilikona maruz kalmak saçlarınızı yapış yapış yapar:

Şampuanların, saç kremlerinin ve pek çok saç ürününün içinde bulunan silikon, saça parlaklık ve yumuşaklık verir… Ama mükemmel gibi görünse de, silikon aslında saça zamanla çok zarar verir. Bu ürün yüzünden saçlar susuz kalır, cansızlaşan saçların yapısı ve doğal şekli bozulmaya başlar. Bir diğer kötü haber de; silikon maddesinin saçlardan çok zor temizlenmesidir. Alınabilecek en iyi önlem, içinde silikon bulundurmayan ürünler kullanmaya özen göstermektir. Silikona maruz kalmış saçlaraysa mutlaka detoks gerekir. Bunun için çok fazla sayıda ürün olmadığından, önerimiz Christophe Robin'in Antioksidan Lavanta Sütü.

Saç düzleştiriciler saçlarınızı kurutur:

Çok kullanışlı bir alet olduğunu yadsımıyoruz ama maalesef fazla kullanılması, saçınıza önemli ölçüde zarar veriyor. Saç düzleştiriciler her gün kullanıldıklarında saçınız yavaş yavaş yanmaya başlar, zamanla kurur ve en sonunda matlaşıp kırılır. En etkili çözüm, düzleştiricileri daha az kullanmaktır; mesela haftada en fazla iki kez gibi. Bununla birlikte fönün zararı etkilerini önlemek için ‘termik" koruyucular da kullanabilirsiniz.Saçlarınızı zararlı etkilerden korumanın yollarıSaç kırıklarını kestirmemek saçlarınızı güçsüzleştirir:

Kırılmış ve çatallaşan saçlar, saçınızın parlamasını engeller. Kesilmeyen kırıklar zamanla daha da büyür; böylece saçlarınız zamanla güçsüzlesir ve matlaşır. Bir kez kırılmış saç teli kendini bir daha asla toparlayamaz; o nedenle tek çözüm, kırık olan yerden kesmektir. Burada iki seçeneğiniz var: Ya saçınızı boyunu da kısaltarak kestirebilirsiniz ya da sadece kırıkları aldırmaya yönelik bir kesim yaptırabilirsiniz. Ancak unutmayın, ikinci seçenek için işinin ehli bir kuaföre ihtiyacınız var.

Hep aynı şampuanı kullanmak saçlarınızı yorar:

Yüz kremleri söz konusu olduğunda: "Daima aynı markanın aynı ürününü kullanın" deriz, fakat şampuanlar için durum tam tersidir. Bir noktadan sonra, uzun süre kullanılan şampuanlar etki göstermemeye başlarlar. Normal olarak saç derisi hücreleri kendilerini her ay yeniler, fakat saç hücreleri öyle değildir. O nedenle saç telleri şampuana alışır ve doygun bir hale gelir. Yapılacak en iyi şey alternatif yaratmaktır; mesela bir yıkamada boyalı saçlar için şampuan kullanırken, bir diğer yıkamada hacim kazandırıcı bir şampuan kullanılabilir.Saçlarınızı zararlı etkilerden korumanın yollarıIslak saçla sokağa çıkmak saçlarınızı kirletir:

Islak saçlar havadaki tüm kir ve tozları emer.
Saç derinizin ve tellerinin ıslaklığıyla birlikte saçınıza yapışan toz ve kir, saç deriniz de iritasyonlara ve kepeğe neden olabilir. Hele de saçlarınız gürse, saç dipleriniz daha da az hava alacağından bu etkilere fazlaca maruz kalabilir. Carita'dan Tom Marcireau'ya, tavsiyelerin den ötürü teşekkür ederiz.