GeriSaç Saçlarınız özel bakım ister!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saçlarınız özel bakım ister!

"Önce güneşin zararlı ışınlarına, sonra da denizin tuzu veya havuzun kloruna maruz kalan saçların yıpranması kaçınılmaz! Ancak özel yöntemlerle saçlarınızın canlılığını korumanız mümkün."

Güneşin zararlı ışınlarından, hava kirliliğinden ve daha birçok olumsuz koşullardan etkilenen saçlarımızın hassas bir bakım kürüne ihtiyacı var. Havasız mekanlarda, şapkaların altında, denizde, havuzda, güneşin altında, hem saçlarımız zarar görüyor, hem de saç derisi tahriş oluyor.

Uzmanlar, tatilden önce perma, boya gibi işlemlere pek de sıcak bakmıyorlar. Çünkü güneşin zararlı etkilerini artıran bu uygulamalar, saçın daha hızlı kurumasına neden oluyorlar.

Saçlarınızı güneşten, tuzdan ve klordan korumak için UV filtreli koruyucu ürünler kullanabilirsiniz. Yüzünüz veya vücudunuz için kullandığınız güneş kremi de saçlarda işe yarayabilir. Havuza veya denize girmeden önce saçınızı ıslatmanız, çıktıktan hemen sonra da yıkayıp, koruyucu ürünü tekrar sürmeniz, büyük fayda sağlayacaktır. Saçınız çok kuruduysa iki günde bir besleyici bir maske uygulamayı deneyin.

Tatil dönüşü
Tatilden döndükten sonra saçlarınızın iyice matlaştığını fark ettiyseniz doğru bir bakımla parlaklığını yeniden kazandırabilirsiniz.

Örneğin, bir tatlı kaşığı zeytinyağını saçınızın ön tarafından başlayarak arkaya, ensenize doğru ilerleyerek ve parmak uçlarınızla yoğurur gibi hareketlerle saç derinize iyice yedirin. 10 dakika sonra yumuşak bir şampuanla yıkayın. Saçlarınızı iki günde bir yıkıyorsanız, genellikle bir kez şampuanlayın.

Eğer bolca jöle ya da saç spreyi kullanıyorsanız, o zaman iki kez şampuanlamak ürünlerden kalan artıkların temizlenmesini sağlar. Şampuanı saçlarınıza homojen olarak dağıtın ve saç derisi üzerinde parmak masajıyla ovarak köpürtün.

Banyo sırasında saç bakım kürü için en ideal zaman sıcak suyun vücudunuzu saç diplerine kadar ısıttığı andır. Bakım ya da kür, çok kuru ya da zarar görmüş saçların özellikle uçlarına ekstra bir bakım sağlar.

Kan dolaşımı kötü olan saç derisine sahipseniz, saç dökülmelerine ve kepeklere alışmak zorundasınız. Lavanta, sandal ağacı, melis ya da biberiye yağı ile yapılan masaj, saç derisinin güçlenmesine yardımcı olur.