GeriSaç Saçımız Neden Kırılıyor ve Hangi Önlemleri Alabiliriz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saçımız Neden Kırılıyor ve Hangi Önlemleri Alabiliriz?

Saçımız Neden Kırılıyor ve Hangi Önlemleri Alabiliriz?

"Saç kırıklarına karşı kolay ve etkili önlemler alarak kırıkları önleyebilirsiniz. Saç kırıklarıyla mücadele için püf noktalarını sizin için hazırladık…"

Tüm kadınlar saçındaki kırıklardan şikayet eder. Özellikle saçı biraz uzun olanlar, ellerine bir tutam saç alıp, her fırsatta uçlarına dokunur. Daha fazla güzelleşmek uğruna çoğumuz saç boyası, perma, röfle gibi güzelleşme işlemlerinden; jöle, saç spreyi, köpük gibi saç şekillendiricilerinden vazgeçemiyoruz. Bazılarımız fön çektirmeden ya da maşa ile saçını dalgalandırmadan dışarı çıkmıyor. Fakat kırılan saç uçları sadece saçın sağlıksız görünmesine neden olmuyor aynı zamanda sürekli uçlardan kestirmek zorunda kaldığımız için saçın çok daha uzun sürede istediğimiz uzunluğa gelmesine neden oluyor.

Saçımız Neden Kırılıyor ve Hangi Önlemleri Alabiliriz

Her saç teli üzerinde koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Bu koruyucu tabaka saç telinin ucuna doğru incelir ve saç uçlarını olumsuz dış etkenlere karşı savunmasız bırakır. Zaten kök ve telin orta bölümüne kıyasla daha zayıf olan uçlar güneşe, saç düzleştiriciye, boyaya ve diğer saç ürünlerine maruz kaldığında saç teli ikiye ayrılır. Eğer bu kırıklar alınmazsa ilerleyen zamanlarda saç daha sık dolanır ve oldukça sağlıksız görünmeye başlar.

Saçımız Neden Kırılıyor ve Hangi Önlemleri Alabiliriz

Kırık neden oluşur?

* Boya, perma gibi kimyasal işlemlerin çok sık tekrarı
* Saç kurutucu ve düzleştiricilerin yoğun kullanımı
* Sık fön yapılması
* Saçın sürekli ve aynı biçimde çok sıkı şekilde arkaya doğru toplanması
* Saç toplanırken çok sıkı lastik kullanılması
* Saça uygun olmayan bakım ürünlerinin kullanılması
Tüm bu faktörler saçın kuruyup cansızlaşmasına neden olur. Bu da saçı daha kırılgan hale getirir.

Saçımız Neden Kırılıyor ve Hangi Önlemleri Alabiliriz

Saçı kestirmek kırık sorununu çözer mi?

Saçı belli aralıklarla kestirmek kırık sorununu tek başına çözmez, sadece görsel bir düzelme sağlar. Aynı zamanda saçın onarılmaya da ihtiyacı vardır.

Kırık olmaması için saçı nasıl taramalıyız?

Geniş dişli ve dişlerin uçları yuvarlak bir tarak kullanmak iyi olur. Saçı fırçalamak istiyorsak, önce tarakla açtıktan sonra saçı fırçalamak daha sağlıklı olacaktır.

Saçımız Neden Kırılıyor ve Hangi Önlemleri Alabiliriz

Sürekli aynı yönde taramak, saç köklerinin yıpranmasına yol açar. Farklı modeller yaparak saç köklerimizin daha canlı kalmasına katkıda bulunabiliriz. Saçımızı besleyip esnekliğini artıracak ve kırılmasını önleyecek saç bakım ürünleri kullanmalıyız. Kuruluk da kırılmanın en önde gelen sebebidir.