GeriSaç Saç Sağlığında Trikolojik Bakımların Avantajları Nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saç Sağlığında Trikolojik Bakımların Avantajları Nelerdir?

Saç Sağlığında Trikolojik Bakımların Avantajları Nelerdir?

"Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya, saç sağlığında trikolojik bakımların avantajlarını sizler için anlattı."

Saç sorunları çok yönlü yardımla desteklendiğinde ve takip edildiğinde iyileşebilmektedir. Diğer tüm sağlık sorunları gibi saç sorunları da holistik dediğimiz kişinin yaşam şeklini, beraberinde taşıdığı genetik öyküyü, beslenme şeklini, sağlık durumunu, psikolojik durumunu, saç bakım alışkanlıklarının araştırılmasını gerektiren bütüncül bir yaklaşımla değerlendirildiğinde çözülebilir.

Trikoloji Bilimi, saç sorunlarını kadın ve erkek açısından da farklı değerlendirmeyi ve detaylı ela almayı savunur. Erkeklerde saç kayıplarını %90 oranında genetik yatkınlık oluştururken kadınlarda yaşanan saç sorunları çok daha karmaşık ve çok faktörlüdür. Bu sebeple 3-5 kere yapılan bir uygulamanın özellikle genetik ve sağlık sorunu alt yapılı saç dökülmesi sorunlarını uzun dönemli önleyebilmesi mümkün değildir. Elbette daha dönemsel saç sorunları için bazen ev tipi, bazen kozmetik alt yapılı bakımlar yeterli olabilir ancak daha ciddi saç sorunları için mutlaka profesyonel destek almak gerekir. Özellikle ilaç etkileşimli ürünlerin mutlaka bir hekim tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması ve takip edilmesi gerekir. Her ürün herkes için (hamileler, emziren anneler, kalp rahatsızlığı olanlar, cildi çok hassas ve alerjik olan kişiler vb.) uygun olmayabilir.

Kişiye özel bakım uygulanır

Saç sorununun ciddiyetine göre saçın, saça yapılacak bakımlara tepkisi 2-4 ay içerisinde başlar. Eğer kişide saçın metabolik olarak tepkisini geciktirebilecek bir sağlık sorunu da varsa, saçın iyileşmesi 6 ay ve üstü süre alabilir.

Bu süreç özellikle saç kaybı yaşayan kişiler için zorlu geçen bir dönemdir. Bazı kişiler sabırsız ve duygusal olarak oldukça hassastırlar. Bu nedenle saç bakım programları süresince vakalar haftalık bazda gözlemlenerek ilerlenmelidir. Kişide var olması muhtemel sağlık sorunları için mutlaka hekim desteği alarak süreç en doğru şekilde yönlendirilmelidir.

Fiber optik mikroskopla analiz yapılır

Uygulamalar süresince saçın gelişimini fiber optik mikroskop ile görüntü alarak, yıkama esnasında saç dökülme analizi yaparak ve ayrıca program boyunca dışarıdan fotoğraf makinesi ile “öncesi ve sonrası” görseller alarak takip edilmelidir. Böylece vakaların objektif olarak gelişim gösterip göstermediği izlenmelidir.

Saçtaki gelişimi birebir izleme ve hatırlama imkanı veren bu takip sistemi, danışanlarla görüşme sıklığı, kişilere ayrılan süre, uzmanların aldığı sorumluluk ve bilgi birikimi, kullanılan ürünlerin gücü ile birleştiğinde, tedaviyi çok daha farklı ve başarılı kılabiliyor.

Unutmayın, herkes daha sağlıklı ve güzel saçları hak ediyor.

Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya

Saç Sağlığında Trikolojik Bakımların Avantajları Nelerdir