GeriKadın Sağlığı Sabah egzersizleri yapmanız için 5 neden!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabah egzersizleri yapmanız için 5 neden!

Sabah egzersizleri yapmanız için 5 neden!

"Sizce sabahları egzersiz neden daha önemli?"

Egzersiz için en uygun zaman hangisidir? Sabahları, öğlenleri ya da akşamları? Uzmanların çoğu “ne zaman olursa” diyecektir. Önemli olan, egzersiz yapmanızdır. Çoğu durumda, istek ve azimden yoksun olduğumuzdan dolayı egzersiz yapmayız ya da yapmaya başlasak bile bunu sürdüremeyiz. En çok duyduğumuz bahane ise egzersize ayırcak zamanın olmamasıdır. Sabahları egzersiz yapmanın neden daha etkili olduğunu ve buna nasıl zaman ayırabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Sabah egzersizleri yapmanız için 5 neden

1. Organize olun ve egzersiz için zaman yaratın

İş gününün sonunda, halen ilgilenmeniz gereken bir şeyler olduğundan ve ailenizle zaman geçirmeniz gerektiğinden dolayı egzersize zaman ayıramıyor ve akşamları spor salonuna gitmek yerine uyumayı tercih ediyorsanız, belki de sizin için en uygun zaman sabahlarıdır. ABD’de yapılan bir araştırma düzenli olarak çalışan insanların %90’ının sabah işe gitmeden önce egzersiz yaptığını göstermektedir. Böylece günün geri kalanını diğer işlerinize ayırabilir ve güne zinde bir şekilde başlayabilirsiniz.

2. Metabolizmanız otomatik bir şekilde uyum gösteremez

Sabah uyandığımızda, dişlerimizi fırçalar, hızlı bir kahvaltı yapar ve işe koştururuz. Peki ama bu esnada uyanmış olur musunuz? Metabolizmanızın henüz uyanmamış olacağına eminiz. Şimdi de bir başka senaryo düşünelim. Sabah uyandıktan sonra yüzünüzü yıkıyor, 30 dakikalık bir egzersiz yapıyor ve sağlıklı bir kahvaltıya oturuyorsunuz. Böylece daha evden çıkmadan, günlük egzersizinizi yapmış ve vücudunuzdan kalori atmış olursunuz. Sabahları kalori atmanın çok daha kolay olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Sabah egzersizleri yapmanız için 5 neden

3. Seçim sizin: gece kuşu mu yoksa sabah bülbülü mü olmak istiyorsunuz?

Belki inanmayacaksınız ancak günlük döngünüz düzenli bir çizgi izler. Gündelik rutininizi değiştirin ve gece yaşantınızdan vazgeçerek sabahların zinde saatlerini değerlendirin. Vücudunuzun kendisini bu yeni düzene nasıl da çabuk alıştırdığını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Belki bu yeni hayatınızdan çok daha keyif aldığınızı da fark edersiniz! Bir denemekten zarar gelmez!

Sabah egzersizleri yapmanız için 5 neden

4. Sabah egzersizleri daha iyi uyumanızı sağlar

Yapılan araştırmalar, sabahları düzenli olarak yapılan egzersizlerin vücudunuzu zorlu bir güne hazırladığını ve aynı zamanda akşam saatlerinde vücudunuzun devir düşürerek sizi çok daha iyi bir uykuya geçirdiğini göstermektedir. Bilimsel bir yayın olan Sleep dergisi tarafından yayınlanan bir araştırma, sabahları egzersiz yapan insanların, öğleden sonraları ya da akşamları egzersiz yapanlara göre çok daha iyi uyuduğunu göstermektedir.

Sabah egzersizleri yapmanız için 5 neden

5. Sabah egzersizi sabah kahvesinden daha iyidir

Sabahları gözlerinizi aralamanız için kaç fincan kahve içmeniz gerekiyor? Tamam, kahve içmek çok daha kolay, fakat sabah yapılan egzersizlerin sizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde canlandırabileceğini biliyor musunuz? Dahası, sabah egzersizlerinin düşüncelerinizi düzenlediği ve egzersiz sonrasında 10 saatlik bir zaman dilimi boyunca konsantrasyonunuzu üst düzeyde tutabildiği yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Beyniniz oksijene ihtiyaç duyuyor, kafeine değil. Belki de artık elinizi attığını ilk şey kahve kavanozu değil, koşu ayakkabılarınız olur.

Sabah egzersizleri yapmanız için 5 neden

Ve son olarak... sabahları egzersiz için nasıl zaman yaratacaksınız?

Çok basit. Geceleri yatağa bir saat önce gidin ve çalar saatinizi genellikle uyandığınızdan yarım saat öncesine kurun. Böylece hem yarım saat daha fazla uyumuş olur hem de egzersiz için kendinize bir yarım saat ayırmış olursunuz.

Daha sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak için tıklayın!