GeriKadın Sağlığı Ramazanda uyku düzeni
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramazanda uyku düzeni

Ramazanda uyku düzeni

"Ramazanda ortaya çıkan uyku bozukluklarını en az düzeye indirmek için Uz. Dr. Abdullah Özkardeş önerilerde bulundu..."

Ramazan'da uyku düzeni bozukluğu hırçınlık yapıyor!

Ramazan ayında oruç tutan kişilerde uykunun zamanlaması ve süresi önemli değişikler gösterdiği için, bu ayda uyku sorunları daha çok ortaya çıkıyor.  Sahur ve iftar saatleri yemek zamanlarını değiştirmesinin yanı sıra, uyku düzenlerini de etkiliyor. Ramazan ayında kişilerin uykuya dalma süreleri uzuyor ve toplam uyku süresi azalıyor. Gece uykusunda olan bu değişiklikler de kişinin sabahları yorgun ve dinlenmemiş olarak uyanmasına neden oluyor. Bu durum, gün içerisinde uyuklamalar, dikkat ve konsantrasyon bozuklukları gibi sorunlara yol açabiliyor.
Ramazanda uyku düzeni
Ramazan'da uyku düzeni için sahurdan sonra en az iki saat uyku, güne dinç başlamanıza yardımcı oluyor!

Ramazan'da tüketilen besinler ve içecekler de, uyku düzeni üzerinde etkili. Gün içinde dinç olabilmek için sahur ve iftarda, çay ve kahve tüketen kişilerde; sinirlilik, endişe ve hırçınlık gibi şikayetler ortaya çıkıyor.Çay ve kahve tüketimi uyku düzenini bozuyor!

Ramazan'da, iftar ve sahurda tıka basa yemek yemek, uyku düzenini etkileyen bir başka önemli bir faktör. Sigara içen, "gündüz daha dinç tutar" düşüncesiyle yoğun bir şekilde kahve ve çay tüketen kişilerde, uyku bozuklukları ortaya çıkıyor. Bu nedenle; sigara, çay ve kahveyi mümkün olduğunca az tüketmek; adaçayı, ıhlamur, rezene gibi bitki çaylarının tüketimine ağırlık vermek uyku düzeni üzerinde olumlu etki yapacaktır.
Ramazanda uyku düzeni


Ramazan ayı süresince ortaya çıkan uyku bozukluklarını ve onun yol açtığı yakınmaları en az düzeye indirmek için:

* Toplam uyku süresini ramazan öncesinde olduğu gibi tutmaya çalışın.
* Sahurdan sonra uykuya dalma süresinin iki saati geçmemesine özen gösterin. Çünkü sahurdan sonra en az 2 saat uyuyacağınız sağlıklı uyku, o günü dinç ve enerjik geçirmenize yardımcı olacaktır.
Ramazanda uyku düzeni
* İftar ve sahurda hızlı yemek yemekten kaçının. Ramazan ayı özellikle sıcakların yoğun bir şekilde yaşandığı bu döneme denk geldiği için, sıvı tüketimine özen gösterin. İftar ve sahurda yeterli miktarda su için.
* Şişkinlik ve gaz yapıcı gıdalardan kaçının. Mümkün olduğu kadar ağır, yağlı, acılı ve baharatlı yemekler tüketmemeye özen gösterin.* İftar sonrası hafif egzersiz ve yürüyüşler yapmanız, sağlıklı bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.
* Uyku öncesi olabildiğince sakin kalmaya çalışın. Heyecan ve sıkıntı verici televizyon programları izlemekten kaçının, gazete haberlerini okumamaya çalışın. Hararetli konuşma ve tartışmalar yapmamaya özen gösterin.
Ramazanda uyku düzeni
* Uyku süresinin azalmasının ve uyku düzeninin bozulmasının, günlük fonksiyonları etkileyebileceğini unutmayın. Bu nedenle tehlike yaratabilecek araç-gereçle çalıştığınız bir işiniz varsa, özellikle uykunuza özen gösterin.
* Akşama doğru yorgunluk, sinirlilik, dikkatsizlik ve unutkanlık hissediyorsanız, bunların uyku bozukluğu ve açlığın yol açtığı sorunlar olduğunu hatırlayın. Mümkünse kısa sürelerle vücudunuzu ve zihninizi dinlendirmeye çalışın.