GeriKadın Sağlığı Rahim kanamasına müthiş müdahale!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rahim kanamasına müthiş müdahale!

Rahim kanamasına müthiş müdahale!

"Kadına zarar vermeden, özellikle de üreme fonksiyonlarını bozmadan, rahmi almak zorundayız demeden sorununu çözebilmek, yaşam kalitesini bozmadan yardımcı olmak histereskopi ile mümkün..."

Eskiden rahmin sebepsiz kanamaları ancak rahmin alınmasıyla durdurulabiliyordu.Ama artık müthiş bir müdahale sayesinde rahmin alınmasına gerek kalmadan kanama yok oluyor. Histerektomi yani rahmin alınması gereken durumlarda artık problem rahim korunarak çözülüyor. Histereskopi tekniği ile kadınlar rahat bir nefes alacaklar.Tek seansta hem teşhis konuyor, hem de tedavi yapılıyor. Karından kesi yapılmasına gerek kalmadan bu konforlu ameliyatlarla kadınlar ameliyat olduğu gün taburcu oluyor.Rahim kanamasına müthiş müdahaleKadınları bir kadın-doğum doktoruna gitmeye zorlayan sık nedenlerden biri şüphesiz ki düzensiz kanamalar. Adetlerin sık ve fazla miktarlarda olması, ara kanamalar, ilişki sonrası kanamalar kadınları kuşkulandırdığı gibi; tam tersi, kanamaların doğurganlık çağında kesilmiş olması da doktora gitme sebebi olarak ortaya çıkıyor.

Son dönemde Türkiye'de bazı doktorlar tarafından uygulanan histereskopi ile, kanamaların sebeplerini tespit edip aynı seasta tedavi etmek mümkün. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ayşe Duman "Histereskopi, rahimdeki patolojileri inceleme, tanı koyma ve doğru tedaviyi uygulayabilme anlamında elimizdeki en konforlu yöntemdir. Bu yöntem sayesinde özellikle genç yaşta, durdurulamayan kanamalar sebebiyle rahmi alınması gereken kadınlara büyük bir imkan sunuyoruz. Böylece rahimleri korunan kadınların anne olma şansları ellerinden alınmamış oluyor" dedi.

Düzensiz kanamalar neden olur?

Duman "Kanama bozuklukları şikâyetleriyle bize başvuran hastada, yapılan histereskopik muayene sonucu bozukluğun sebebinin, rahim iç dokusunda rahim içine doğru büyüyen myomlar, polipler veya rahim içi zarının iltihabına (endometrit) bağlı olarak geliştiği kolaylıkla ayırt edilebilir. Bazen her hangi bir neden görülmez ancak düzensiz kanama devam ediyor olabilir" şeklinde konuştu. Duman "Kaynağı ne olursa olsun istenmeyen kanamalarda ya da sebebi diğer tanı yöntemleriyle belli olmayan kanamalarda teşhisle aynı anda tedavi imkanı veren histeroskopi tekniğini kullanırız. Bu teknikle histereskop denilen özel bir kamera ile rahim ağzından rahim içine gireriz.Rahim kanamasına müthiş müdahaleRahim içine özel sıvılar verilerek duvarların birbirinden ayrılması sağlandıktan sonra tüm rahim içi duvarı inceleyerek kanamaya yol açan herhangi bir sorun var mı diye bakarız. Bu arada kanamaya yol açan myom, polip gibi oluşumlar varsa aynı seansta yakarak kesip alırız" diyerek yöntemin kolaylığını anlattı. Rahmi almaya sebep olan büyük kanamalarda histereskopi tekniğiyle yüz güldürücü sonuçlar alınıyor. Eskiden histerektomi yani rahmin alınması gereken durumlarda artık rahim korunarak problem çözülüyor.

Duman yöntemin faydalarını söyle anlattı: "Histereskopi yönteminden önce durdurulamayan kanamalarda karından büyük bir kesi ile rahim alınıp kanama ancak böyle durdurulurken, şimdi açık ameliyat yapmadan rahim ağzından girerek, sadece kanamaya sebep olan problem çözülüyor. Girişimin yapıldığı seansta tedavi de yapılarak hastaya büyük bir konfor sağlanıyor. Herhangi bir kesi olmadan, rahim ağzından giriş yapıldığı için hasta ameliyat olduğu gün taburcu olabiliyor. En önemlisi de kadınlar rahimlerini kaybetmek zorunda kalmıyor."

Eskiden durdurulamayan kanamalarda hasta genç olsa bile rahim alınırdı.

Özellikle doğurganlık yaşındaki genç hastalar için rahmi korumak büyük önem taşıyor. Bu tekniğin kullanılmadığı dönemlerde durduralamayan, nedeni bilinemeyen kanamalarda veya rahim içi myomlarda büyük ameliyatlar yapılır, karın açılıp rahim alınırken, artık buna gerek kalmıyor. Doğurganlığı temsil eden rahmin korunması kaç yaşında olursa olsun kadınlara psikolojik olarak büyük moral veriyor. Her tedavi şeklinde psikolojik desteğin ne kadar önemli olduğunu hastanın yaşam kalitesine olan artı etkilerini hatırlayacak olursak tekniğin bir kez daha önemini, faydasını görmüş oluruz. Histereskopla yapılan muayenede myom ya da polip yoksa pataloji için parça almak da mümkün oluyor."Rahim kanamasına müthiş müdahaleTekrar eden düşüklerde histereskopi ile müdahale

Duman, tekrar eden düşüklerde de histereskopi ile rahme zarar vermeden müdahale edilebildiğini söyledi. Dr. Duman "Histeroskopinin diğer en önemli kullanım alanıda infertilite. Nedenini bilemediğimiz erken gebelik kayıplarında, gebeliği engelleyen rahim içi bozukluklarda, ki bunlar rahimde perde olması, yapışıklıklar, polip, myom olabilir, histereskopi ile inceleme yapıyoruz.

Rahim içi perde sorunu olan anneler için böyle konforlu ve kolay bir tedavinin büyük bir imkan olduğunu söylemek mümkün" şeklinde konuştu. Dr. Ayşe Duman bir kadın olarak bu ameliyatları histereskopi ile yapmanın kendisini mutlu ettiğini söylerken, "Bu tekniklerden önce yapılan ameliyatların neler olduğunu, başarı şanslarımızın çok daha düşük olduğunu bildiğim için, bu gelişme ve bu yeni teknik beni çok mutlu ediyor.

Hastaya zarar vermeden, özellikle de kadının üreme fonksiyonlarını bozmadan, rahmi almak zorundayız demeden sorununu çözebilmek, yaşam kalitesini bozmadan yardımcı olmak tüm doktorların amacı olmalı. Burada önceliğimiz elbette kadının doğurganlığını korumak, ancak ve hatta kadın artık doğurmak istemese bile ameliyat şeklimiz öncelikle kapalı ameliyat olmalı. Sistemi geliştirenler ve kullananlara özellikle teşekkür etmek istiyorum" dedi.