GeriKadın Sağlığı Pratik Bilgiler: Egzersizden Sonra Neden Turşu Suyu İçmeli?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pratik Bilgiler: Egzersizden Sonra Neden Turşu Suyu İçmeli?

Pratik Bilgiler: Egzersizden Sonra Neden Turşu Suyu İçmeli?

"Egzersizden sonra neden turşu suyu içmeli?"

Egzersizle ilgisi var mı demeyin, bu daha önceki alışkanlıklarınıza göre biraz garip gelebilir fakat yapılan araştırmalar kramplara karşı salatalık turşusu suyundan daha iyi bir içecek olmadığını gösterdi. Amerika’daki Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, egzersiz sonrasında salatalık turşusu suyu içen atletlerin, sade su içenlere göre kaslarındaki krampların yüzde 37 oranında daha hızlı kesildiği görüldü. Tamamen doğal olarak üretilen salatalık turşusu suyu içeriğindeki bileşenler, beyindeki krampların oluşumunu tetikleyen bölgeyi uyararak krampların azalmasını sağlıyor. Peki, salatalık turşusu suyunu bu kadar mucizevi yapan nedir? Cevabı çok basit: Sirke. Araştırmalar sirkenin içerdiği asetik asitin mideye indikten sonra beyne sinyal gönderdiğini ve bu sayede beynin kasları rahatlattığını ve krampları engellediğini gösteriyor.
Pratik Bilgiler: Egzersizden Sonra Neden Turşu Suyu İçmeliSalatalık turşusu suyunun faydaları

Krampları geçirmenin ötesinde salatalık turşusu suyunun daha birçok faydası da var:

Susuzluğu giderme: Koşu ve egzersizden sonra vücudunuz terleme ile çok fazla tuz ve su kaybeder. Sodyum seviyesi düştüğü zaman vücudunuzda dehidrasyon başlar. Egzersizden sonra içeceğiniz yarım litre salatalık turşusu suyu vücudunuza ihtiyacı olan tuz ve suyu geri kazandırır.

Alkolün etkilerini giderme: Tıpkı egzersiz sonrası gibi fazla alkol içtiğimizde de vücudumuz su ve tuz kaybeder. Turşu suyu yine aynı şekilde vücudumuza gerekli olan suyu ve tuzu kazandırarak akşamdan kalmalığın etkilerini yok etmeye yardımcı olur.

Enerjiyi yükseltme: Bir saatten fazla süren antrenmanlarda vücudunuz ve zihniniz oldukça yorgun düşer. Salatalık turşusu suyu egzersizden sonra enerjinizi yükseltmenize ve canlanmanıza yardımcı olur.