GeriModa Trendleri Paris'te alışveriş çılgınlığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paris'te alışveriş çılgınlığı

"Paris'te bugünlerde alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. "Paris'te alışveriş yapma" fikrinin büyülediği kadınlar mağazaları altüst ediyor, satış elemanlarını hayatından bezdiriyor."

Üst üste gelen fuarlar için önce Milano'da, sonra da Paris'teydim. Konumuz bir sonraki kış sezonunun modası ve kumaş siparişlerinin verilmesi. Bunların sizi ilgilendireceğini düşünemiyorum. En azından şimdilik, bir yıl öncesinden... Ancak benim bile neredeyse aklımı oynatmama sebep olacak olan bir tüketim var ki bu kentlerde, sizin de aklınız dururdu.

Sözde Avrupa'nın hazır giyim sektörü modaya doymuştu, hani burada kriz vardı... Paris şu an bir çılgınlık kenti. Dükkanlar, ama hepsi, o kadar kalabalık ki, kıpırdamak mümkün değil. Servis elemanları hayatlarından bezmiş vaziyette; kadınlar bulamadıkları bedenleri için çıldırmış şekilde sıra bekliyor. Özellikle ucuz markalarda kuyruklar oluşmuş ve müşterilerin çoğu denemeden alıyor elindekileri.

Gucci, Yves Saint Laurent, Prada mağazalarının içinde de önceki sezonların aksine daha ölçülü bir kalabalık var. Yine de satışların memnun edici olduğuna eminim.

Çoğunu fuarlara gelen turistlerin oluşturduğu müşteriler, ülkelerine geri dönmeden birkaç saat önce yeterince alışveriş yapmazlarsa döndüklerinde çıplak kalabilirlermiş gibi bir panikle hızlanıyor. Eminim bu markalar Türkiye'de olduğu gibi dünyanın birçok şehrinde de mevcut, ancak aynı koleksiyonları sergileyen markaların İstanbul'daki satışları, giren çıkan müşteri sayısı Paris'tekinin ortalama yüzde 10'unu geçmez.
Neden? Çünkü mesele alışveriş değil, Paris'te alışveriş. Bu zaten klişe olarak çoktan satılmış ve satın alınmış bir olgu. Turistler Paris'e alışverişe geliyor ve inanın, aslında ne aldıkları çok da önemli değil, satın aldıkları şey ellerindeki kazak değil ki, Paris'te alışveriş fikri! Kendi ülkelerinde daha ucuz alabildikleri şeyleri bile Paris'te daha fazla ödeyerek alabilirler bence.

Gelelim ekonomiyi bu kadar hızlandıran tüketimin şehrin katkısına: Sürekli bu şehirlerde fuarlar düzenleniyor. Moda, giyim, kumaş, ayakkabı, kuaför malzemeleri, araba, tekne... Sonsuz fuar
alanları ve organizasyonları var. Dünyanın her yanından gelen turistler de her türlü tüketimi çoğaltıyor.

Darısı başımıza...

Eskitilmiş çanta modası

Sezon modasının Paris'teki favorileri ise benim için bambaşka. Uzun zaman önce kendini yenileyen Balenciaga'nın koleksiyonu, özellikle de çantaları nefis. Tüm markalar çanta koleksiyonlarında daha eskitilmiş görünümlü deriler kullanmış. Daha çok kare ve dikdörtgen, büyük ve yumuşak modeller var. Sarı ve yeşil çok gözde. Süet çantalar da tarçın, yeşil, vizon, mor tonlarda çeşitli sanat eserleri gibi. Bally de yeni tasarımcısı sayesinde çok kendine özgü bir aksesuvar koleksiyonu geliştirmiş. Gucci'nin klasiklerinden alışveriş çantası alışverişin fazlasını da teşvik ediyor.

Leopar geri döndü

Eğer bir leopar deseni aşığıysanız, Paris'te leoparları gördükçe kendini kaybeden sevgili kuzenim İris gibi, bu sezon çok mutlu olmalısınız. Elbise, deri ceket, ayakkabı ve çantalarda leopar geri döndü. Celine modaevi özellikle ayakkabı koleksiyonunda leopar baskılı tay derilerine yer verirken, hazır giyim markası Infinitif gibi birçok marka da tüm koleksiyonlarını leopar deseni üzerine hazırlamış.