GeriKadın Sağlığı Moralinizi düzeltecek değişiklikler!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moralinizi düzeltecek değişiklikler!

Moralinizi düzeltecek değişiklikler!

"Çoğu zaman kendimizi depresyonda, huzursuz ve kasvetli hissederiz. Ama evinizde yapacağınız birkaç ufak değişiklik bu düşüş halini sükunet ve rahatlığa bırakabilir..."

Işık Terapisi

Moralinizi düzeltecek değişiklikler

Işık terapisi, basitçe her gün bir ışık kutusunun altında yarım saat oturmak anlamına geliyor. Okuyabilir, internette gezebilir ya da sadece oturup keyfini çıkarabilirsiniz. Işık terapisi genel depresyon, dönemsel depresyon ve premenstrüel ruh hali değişikliklerine iyi geldiği kadar uyku düzensizliklerini de iyileştiriyor. Ayrıca hiçbir yan etkisi yok.

Kış Kokuları

Moralinizi düzeltecek değişiklikler

New York Times yazarı Chandler Burr, ruh halinizi değiştirmek için “Temiz, taze, parfüm gibi değil saf kokan” esanslar öneriyor. Bergamot, mandalina ve tatlı portakal gibi kokular… “Bunları kokladığınızda gülümsemezlik edemezsiniz ”diyor, “sizi rahatlatıyor ve gevşetiyorlar”.

Modunuzu Renklendirin

Moralinizi düzeltecek değişiklikler

İçerideyken ruh halinizi yükseltmek için bir başka alternatif de renkleri kullanmak olacaktır. Eğer duvarları boyamak kadar iddialı bir değişime hazır hissetmiyorsanız, yastık kılıflarını yenilemeyi ya da farklı bir halı almayı düşünebilirsiniz. Lambalar, vazolar ve diğer aksesuarlar da işe yarayacaktır.
Peki hangi renkler neşe verir? Sarının keyiflendirici, uyarıcı ve pozitif duygulara sebep olduğu biliniyor. Alternatif olarak kırmızı, mor ve portakal rengi de enerji verecek sıcak ve zengin renklerdir.

Elbette Bitkiler

Moralinizi düzeltecek değişiklikler

Nergis zambağı ve nergis kış neşesini besleyecek çiçeklerdir. Nergis zambağının aşırı derecede canlı kırmızısı tüm odayı ve içindekilerin ruh halini değiştirmeye yetecek kadar iddialıdır. Nergisin hoş kokusu ve görünümü de suratınızda bir gülümsemeye sebep olacak güçtedir. Sıradan bir ev çiçeği bile odadaki havayı fazlasıyla değiştirecektir. Üstelik büyüyüp gelişmelerini izlemenin insanlara iyi geldiği kimi deneylerle kanıtlanmıştır. Eğer soğuk havaların ruh halinize etkisine katlanamıyor iseniz, yalnız olmadığınızı unutmayın. Ve hemen derin bir nefes alın, kapıdaki baharın kokusunu duymuyor musunuz?