GeriKadın Sağlığı Metabolizmanızı hızlandırın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Metabolizmanızı hızlandırın

Metabolizmanızı hızlandırın

"Kilo verebilmek için önce metabolizmamız hızlanmalı"

Metabolizma, fiziksel aktivite olmadığı anlarda vücudun ne hızda ve ne kadar enerji harcadığıyla ilgilidir. Sağlık anlamında normal değerlerde olan bir kişinin metabolizma hızı oldukça yüksektir ancak yanlış beslenme, öğün atlama gibi durumlar metabolizma hızımızın düşmesine neden oluyor. Metabolizma hızının düşmesi kilo almaya sebep olur ve güzellik için de sorun yaratır.


Kalsiyum içeren besinleri daha fazla tüketmeye dikkat edin. Süt, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinler metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahip. Sabah mutlaka kahvaltı edin ve gün içinde öğün atlamamaya dikkat edin. Acıktığınızda kendinizi aç bırakmayın çünkü bu metabolizma hızınızın düşmesine sebep olur böylece bir şeyler yediğinizde vücut yap depolamaya başlar, kilo alırsınız. Bu tür durumlarda meyve en büyük kurtarıcı, ufak meyvelerden bir iki tane yemek bile metabolizmanızın çalışır durumda kalmasını sağlayacağı için yeterli olacaktır.


Sabahları aç karnına 1 bardak ılık suya bir yemek kaşığı asitsiz elma sirkesi ve dilerseniz 1 tatlı kaşığı bal karıştırarak için. Hem bağırsaklarınız düzene girer hem de metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.