GeriKişisel Bakım Meme küçültmede eşin fikri alınmalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meme küçültmede eşin fikri alınmalı

"Bir kadına meme küçültme ameliyatı yapılırken, kocası ya da sevgilisi de meme formunun ve yara izlerinin nasıl olabileceği konusunda bilgilendirilmelidir."

Mükemmel diye gösterilebilecek güzel memeler genel nüfusa bakıldığında gerçekten çok düşük bir orandadır. Günümüz kadınları sadece görünümünden değil bazı olumsuz etkilerinden dolayı da sarkık veya çok iri göğüslerinden kurtulmanın yollarını arıyor.

Çok iri göğüslere sahip kadınlar boyun ve sırt ağrıları, kamburlaşma, cilt rahatsızlıkları ve sutyenin yol açtığı derin doku eziklikleri gibi tıbbi sorunlar yaşıyor. Spor sırasında karşılaşılan zorluklar şikayetlerin başında geliyor. Ama en büyük sorun memelerin büyüklüğünden çok sarkıklığıdır. Eğer gerçekten sadece büyüklük denge ve duruş bozukluklarına yol açsaydı göğüslerini silikon protezleri ile normalden de fazla büyüten kadınların aynı şikayetleri dile getirmesi gerekirdi. Memesi büyük ama diri ve dik olan bir kadının duruşu ve yürüyüşü, memesi sarkık olandan çok farklıdır. Kadının vücut dilinden (duruşundan, hareket edişinden) memelerinin formunu ve
onun kadına verdiği psikolojik dengeyi anlamak mümkündür. Hassas kadınlar kendilerini memenin görünümü ile iyi hissetmediklerinden ve bu durumu beğenmediklerinden, saklama ihtiyacı duyarlar, göğüslerini içeri çeker veya omuzlarını önde tutarlar. Bu da zaten var olan sırt ve omuz ağrılarını körükler.

Ameliyatlarda ulaşılmak istenen ana hedef meme hacminin azaltılmasıdır. Ancak memeye iyi bir form verilirken yara izini küçültüp iki memenin simetrik olmasına da dikkat edilmelidir. Ayrıca başta ucu olmak üzere tüm memenin hissinin ve emzirebilme yeteneğinin korunması gerekir. Bu ameliyat her yaştaki sağlıklı kadına uygulanabiliyor. Yine de ideal kişiler, ameliyat sonrası bir daha hamile kalmayı düşünmeyen kadınlardır. Çünkü hamilelik ve emzirme sonucunda ameliyat sonrası elde edilmiş meme formu bozulabilir.

Meme ne kadar güzel olursa yara izi de o kadar az dikkat çeker

Plastik cerrahlar yıllardır en az yara izi bırakıp en iyi formu sağlayan teknikleri geliştirmek için çalışıyor. Bence yara izinin küçüklük veya büyüklüğünden ziyade, izin gözü rahatsız edici olup olmaması önemlidir. Benim plastik cerrahide uygulamaya çalıştığım "Form ne kadar güzel ve çekici olursa yara izine dikkat o kadar az olur" prensibi, meme küçültme ve germe ameliyatlarında da geçerlidir.

Cerrah olarak unuttuğumuz husus, ameliyatın sonucuna kadının eşinin ya da sevgilisinin ne gibi bir reaksiyon göstereceğidir.

Ameliyattan önce hastanın partnerinin de meme formunun ve yara izlerinin nasıl olabileceğini bilmesi, sonucu beğenmesi açısından
önemlidir. Biz cerrahlar alışık olduğumuz için yara izini belki rahatsız edici bulmayız. Ama cerrah olmayan bir kişi için yara izi itici olabilir ve bazen hastanın partneri memeye dokunmaya çekinebilir.

Yıllar içinde bağ dokusunun kalitesine bağlı olarak er ya da geç memelerde sarkmalar görülür. Hamilelik, emzirme ve yüksek miktarda kilo kaybı bu durumu hızlandıran faktörlerdendir. Meme dikme veya germe ameliyatında uygulanan teknik aşağı yukarı meme küçültme ameliyatıyla aynıdır. Tek farkı meme küçültme ameliyatında çıkartılan meme dokusunun burada projeksiyonu sağlaması için muhafaza edilmesidir.

Asimetrik meme deformasyonu

Kadınların yüzde 90'ından fazlasında meme asimetrisi söz konusudur. Bunların çoğu zor fark edilir. Ayrıca tamamen bir meme dokusunun veya onunla birlikte göğüs kaslarının da eksik olduğu şekil bozuklukları da mevcuttur. Bunlara operatif yaklaşımla çözüm bulunabilir:

Bir taraf az gelişmiş diğer taraf normal ise az gelişmiş meme implantla büyütülmelidir.

Bir taraf fazla gelişmiş diğer taraf normal ise fazla gelişmiş meme diğer tarafa uyacak şekilde küçültülmelidir.

Bir taraf az gelişmişken diğer taraf fazla gelişmişse az gelişen taraf implant yardımıyla büyütülürken, fazla gelişen taraf da ona uygun olacak biçimde küçültülmelidir.