GeriEv Dekorasyon Kusursuz temizlik için püf noktaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kusursuz temizlik için püf noktaları

"Temizlik ayrıntılarda gizlidir. Evde temizlik ile uğraşmak her zaman vakit alır. Pratik ipuçları ile artık temizlik çok daha kolay olacak..."

Altın takıların temizliği

Bir litre suya 15 gr. sabun rendesi ve 100 gr. amonyak ilave edin. Temizlemek istediğiniz altın takılarınızı bu karışımın içinde yarım saat kadar bırakın, sonra soğuk suyla çalkalayın ve bir deri parçasıyla temizleyin.

Alüminyum kapkacak temizliği

Kimi zaman alüminyum kaplarımız kirlenir ve lekelenir (özellikle bulaşık makinesinde yıkadıktan sonra kararırlar). Bunların temizliği kolaydır. İçinde kuzukulağı pişirin veya süt kaynatın. Bozulan rengi eski haline dönecektir. Biraz zeytinyağı ile birkaç damla alkolü karıştırın ve yumuşak bir bezle alüminyum kaplarınıza sürün. Pırıl pırıl olacaklar...

Ampullerin temizliği

En iyi temizleyici alkoldür. Ancak ampulün yüzeyi pütürlüyse kesilmiş soğan parçasıyla silin, sonra nemli bir bezle temizleyin. Ampulü temizledikten sonra ışığı yakmadan, üzerine bir iki damla parfüm sürün. Eviniz mis gibi kokacaktır.

Atkestanesi

Elleriniz için: Atkestanesi tozu ile ellerinizi yıkarsanız beyaz ve yumuşak olmalarını sağlarsınız.

Çamaşırlar için: Özellikle beyaz çamaşırları atkestanesi suyuyla yıkarsanız kar gibi beyaz olurlar. Ayrıca atkestanesiyle yıkanan çamaşırlar nemliyken ütülenirse kolalı gibi olur.

Ayna temizliği

Ayna temizlemenin iki basit yolunu sıralayalım:

- Top haline getirdiğiniz gazete kağıdını, 2 ölçü su ve 1,5 ölçü sirke karışımına batırarak aynanızı silin, sonra kuru bir bezle kurulayın.
-Yarıya kesilmiş çiğ patatesle aynayı ovalayın. Sonra içine az miktarda alkol katılmış suyla durulayın.
Sineklere karşı: Aynayı temizlediğiniz son suya alkol katarsanız, sineklerin konmasını engellersiniz.

Oda duvarlarını temizlemek daima can sıkıcı işler arasında yer alır. Üstelik bu işin püf noktaları bilinmiyorsa...

- Odanın ortasına, kaynar su dolu bir kap bırakın. Kapı ve pencereleri iyice kapatın. Meydana gelecek buhar duvarları nemlendireceğinden temizlik işiniz oldukça kolaylaşacaktır.
- Mutfak duvarlarının temizliği için kullanacağınız sabunlu suya bolca tuz ilave edin. Böylece duvarlardaki yağ ve is lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.
- Boyalı duvarlarınızı iyice yıkayıp kuruttuktan sonra, nişastalı suya batırdığınız süngerle silin. Böylelikle bir sonraki temizlik işlemini kolaylaştırmış olursunuz.

Parmak izleri

Duvarın boyasına zarar vermeden sevimsiz parmak izlerinden kurtulabilirsiniz.
- İzleri kesilmiş patates parçasıyla ovuşturun.
-Parafine buladığınız bir bezle silin.