GeriKişisel Bakım Kulak Estetiğiyle Hangi Sorunlar Çözülebilir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kulak Estetiğiyle Hangi Sorunlar Çözülebilir?

Kulak Estetiğiyle Hangi Sorunlar Çözülebilir?

"Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can “Kulak ameliyatı otoplastiyle kulaklarınızın şekli ve pozisyonu ya da birbirleriyle olan orantısı ayarlanır. Kulak yapısında doğuştan var olan, ancak görünürlüğü kulak gelişimiyle artmış bozukluklar düzeltilebilir ya da geçirilen bir kaza sonucu kalıcı hasara uğramış, deformasyona uğramış kulaklar tedavi edilebilir.”"

Kulak estetiğinde neler yapılabilir?

“Kulak ameliyatında doğal bir görünüm oluşturulurken aynı zamanda kulakların birbirleriyle ve yüzün geneliyle orantılı olması sağlanır. En küçük deformasyonun bile genel görünüşünüzde etkisi büyüktür bu nedenle bunların düzeltilmesi dış görünüşünüzde fark yaratır, özgüveninizde artış sağlar. Çok büyük kulaklar normal boyutlara getirilebilir. Kulakların tekinde veya ikisinde seviye farklılığı gösteren çıkıntı, asimetri ve kepçelik düzeltilebilir. Revizyon otoplastisi, önceki kulak ameliyatından memnun kalmama durumunda düzeltme yapılabilir.”

Kepçe kulak estetiği nedir?

“Kulağın kepçe yani üst kısmının normalden fazla öne kıvrık olması ve dışa doğru açık bir görüntü oluşturmasına ise "kepçe kulak" denir. Bu durumun oluşmasının sebebi kulak kepçesindeki kıkırdakların şekillenmesinin tam olmaması veya kıkırdak yapısındaki zayıflıktan kaynaklanır. Kulak ile baş arasındaki açı 60 dereceden büyüktür. Kulak estetiği doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu bozulabilir, bu hem fiziksel hem de psikolojik problemlere yol açabilir. Kulak gelişiminin tamamlandığı ilk 6 yaş sonrası her yaşta kulak ameliyatı yapılabilir. Karakter gelişiminin en hızlı olduğu evrelerden olan okul evresinde arkadaş çevresi tarafından alay edilen bir çocukta ileriki yaşlarda da kendisini gösterebilecek bazı psikolojik problemler oluşabilir. Bu nedenle kulağın görünüşü sizi ya da çocuğunuzu rahatsız ediyorsa kulak estetiği yaptırmayı düşünebilirsiniz.”Kulak Estetiğiyle Hangi Sorunlar Çözülebilir
Kepçe kulak estetiği zor mudur?

“Kepçe kulak estetiği, günümüzde tıbbın geldiği noktayla oldukça güvenli, hızlı ve sağlıklı şekilde yapılır. Ameliyat çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde ise genel veya lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Yalnızca 1 ila 1,5 saat civarında bir süre ayırarak kepçe kulak estetiği olmak ve yeni bir görünüme kavuşmak mümkündür. Uygulanan teknik hastanın sorununa göre değişse de genelde kulak arkasından yapılan ufak bir kesiyle ameliyat gerçekleştirilir. Kullandığımız dikişler kulak arkasında kalacağı için dikiş izleri görülmez ve dikkat çekmez. Cildi kapatırken kullandığımız dikişler eriyebilen dikişlerdir. Bu nedenle dikişleri almak gerekmez.”

“Ameliyatın ardından kulaklarınızı kapatan 2-3 gün sonra aldığımız küçük bir bandaj- sargı olur. 2-3 gün sonra bu sargı açılır ve hastamız normal hayatına geri döner. Ameliyattan birkaç saat sonra evinize gidebilirsiniz. Bu sürenin sonunda birkaç hafta daha kulaklarda tekrar açılma olmaması için, geceleri bandaj takmaya devam etmeniz önerilir. İlk birkaç gün kullanacağınız ağrı kesici ilaç sizin iyileşme dönemini rahat geçirmenizi sağlar. Ameliyat olduktan sonra ilk 3 ay kulaklarınızı darbeden ve öne doğru katlanma hareketinden sakınmalısınız.”

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can

Kulak Estetiğiyle Hangi Sorunlar Çözülebilir